Blog

Przedszkolak poliglotą?

Przedszkole w Józefowie

Wielu rodziców zastanawia się czy wiek przedszkolny jest odpowiedni , aby dziecko rozpoczęło naukę języka obcego jednocześnie oczekując, że placówka do której posyłają swoją pociechę będzie posiadała takie zajęcia w swojej ofercie.

Wiek przedszkolny czy jest odpowiedni do podjęcia nauki języka obcego?

W dziecięcym świecie wielu specjalistów przedstawia argumenty za jak najwcześniejszą edukacją lingwistyczną. Neurolodzy, logopedzi i laryngolodzy podkreślają, że dziecko do 12 roku życia reaguję na wszystkie długości fal akustycznych natomiast po tym charakterystycznym okresie przestawia się na te, które słyszy najczęściej, a które charakteryzują jego język ojczysty. Niewątpliwą zaletą tak wczesnej edukacji językowej jest również otwartość młodych ludzi w stosunku do nowego języka oraz komunikacji ze światem zewnętrznym. Pedagodzy zauważają, również pewien trend do prawidłowej wymowy u dzieci, które rozpoczęły edukację wcześniej. W późniejszych okresach rozwojowych wpływ ojczystego języka i nawyków stylistycznych są zbyt silne by wypracować odpowiednią formę akcentu.

Nauczanie języków obcych przedszkolaków wymaga indywidualnego podejścia

Nauczanie dzieci języków obcych może być skuteczne tylko kiedy uwzględnione zostają cechy ich indywidualnego rozwoju. Warto aby edukacja lingwistyczna zawierała w sobie dużo elementów zabawy i aktywności fizycznej ponieważ przedszkolaki szybko zapamiętują nowe rzeczy jednak z trudnością koncentrują się na dłużej. Dlatego edukacja poprzez zabawę jest tak bardzo istotna. Istnieje również pewna grupa przedszkolaków, która ma naturalną zdolność przyswajania języka bez jego analizy gramatycznej. Takie dzieci automatycznie odrzucają standardową naukę języka, a nowe słownictwo i formy gramatyczne przyswajają poprzez zabawę z innymi dziećmi.

Przedszkolak poliglotą?

Zadaniem pedagogów jest również zwrócenie uwagi na atmosferę jaka towarzyszy edukacji. Dzieci przebywające w nowym sprzyjającym otoczeniu są w stanie nauczyć się języka w około 6 miesięcy. Negatywne emocje, które mogą towarzyszyć dziecku podczas pierwszych miesięcy w przedszkolu mogą zablokować ten proces.
Wybierając odpowiednie przedszkole rodzice powinni zwrócić uwagę na technikę nauczania języka. Pedagodzy odradzają wszystkie typowo szkolne metody nauczania. Dzieci poznając obcy język powinny robić to spontanicznie i w trakcie zabawy.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *