Blog

Jak rozwijać logiczne myślenie u dzieci w wieku przedszkolnym?

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju dziecka. To wtedy kształtują się bazy do poszerzenia zdolności umysłowych w późniejszym okresie. Każde przedszkole powinno stawiać na wszechstronny rozwój malucha, szczególną uwagę skupiając na kształtowaniu zdolności logicznego myślenia.

 

Dlaczego rozwój logicznego myślenia jest tak ważny?

 

Logiczne myślenie to inaczej myślenie przyczynowo-skutkowe, które nie wynika z przypadku, a z analizy danej sytuacji i wyciągania wniosków. Logika to bardzo przydatna umiejętność w trakcie uczenia się. Nie chodzi tylko o edukację szkolną, ale też nabywanie wszelkich umiejętności praktycznych czy ogólne przyswajanie wiedzy i zrozumienie, jak działa świat. Dzięki logicznemu myśleniu dziecko wie, jak wykorzystywać uzyskane informacje do określonych zadań. Jest to umiejętność, pozwalająca także na uczenie się na błędach i unikanie ich powtarzania.

 

W jaki sposób przedszkole uczy dzieci logicznego myślenia?

 

Przedszkole to miejsce, które przy odpowiednim przygotowaniu, może skutecznie wspierać rozwój dziecka, w tym umiejętność logicznego myślenia. Instytucja, która opiera się zarówno na nauce, jak i na zabawie, pozwala dziecku samodzielnie zbierać informacje i wykorzystywać je w wybrany sposób.

 

W przedszkolu można skorzystać z różnego rodzaju metod kształtowania logicznego myślenia. Ciekawą opcją są szachy, które wielokrotnie uważane są za grę nużącą, a jednak przy odpowiednim wytłumaczeniu zasad mogą stać się dla malucha atrakcyjną rozrywką. W przedszkolu opiekunowie często zachęcają dzieci do gier matematycznych, które nie tylko uczą rachunków, ale też pomagają kształtować się logice.

 

Ciekawym sposobem na pobudzenie kreatywności, a wraz z tym i logicznego myślenia, są gry słowne. Mogą polegać na przykład na podaniu początku bajki i zachęcaniu dzieci do tworzenia dalszych jej części. W takiej sytuacji maluch powinien stworzyć historię opartą na logicznych wnioskach, a być może uda mu się też wymyślić coś zakończonego morałem.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *