Blog

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu

Okres przedszkolny jest bardzo ważny dla kształtowania prawidłowej postawy ciała. W tym okresie dziecko jeszcze uczy się kontroli nad ciałem, a więc może nabywać dobre i złe nawyki. Najwięcej przypadków wad postawy u dzieci można zaobserwować już od 5 roku życia. Im szybciej wykryta zostanie wada, tym większa jest szansa na jej zredukowanie i ograniczenie rozwoju. W naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, u których wykryto między innymi:

  • wady kręgosłupa: plecy okrągłe, wklęsłe, płaskie itp.
  • wady klatki piersiowej, np. klatka piersiowa kurza;
  • wady kończyn dolnych: koślawość, szpotawość kolan;
  • wady stóp, np. płaskostopie.

 

Jakie są przyczyny wad postawy u dzieci?

 

Przyczyny powstawania wad postawy u dzieci mogą być różne. Najczęściej związane są z trybem życia, a dokładniej ze zbyt małą ilością ruchu i pozostawaniem przez długi czas w pozycji siedzącej. Do tego dochodzą nawyki, związane z otoczeniem, garbienie się lub po prostu zapominanie o tym, aby utrzymać prostą postawę.

 

Wady postawy mogą mieć groźne konsekwencje w przyszłości, powodując dolegliwości bólowe i pogłębianie się problemów. Dlatego warto jak najszybciej zadbać o ich korekcję. W naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia dla dzieci w wieku 5 i 6 lat.

 

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci  wieku przedszkolnym?

 

Chcąc zapobiec powstawaniu lub pogłębianiu wad postawy u dzieci, należy:

  • zapewnić dziecku odpowiednie podłoże do spania, najlepiej własne łóżko z nieuginającym się materacem;
  • wprowadzić u dziecka nawyki systematycznej aktywności fizycznej, co pozwoli na zwiększenie mobilności ruchu i pomoże w nauce utrzymania prawidłowej postawy ciała;
  • podczas pracy dziecka przy stoliku należy zwrócić uwagę na wysokość krzesła oraz dbać o to, aby dziecko trzymało prosty kręgosłup przy oparciu krzesła.

 

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu

 

Gimnastyka korekcyjna to zajęcia skierowane do dzieci, u których wady postawy są najczęściej wynikiem złych nawyków oraz słabego umięśnienia. Ćwiczenia mają na celu zredukowanie wady postawy i zahamowanie jej dalszego rozwoju. Sam zestaw ćwiczeń łączony jest z nauką prawidłowego trzymania ciała oraz chodzenia w taki sposób, aby zredukować płaskostopie. Zabawy korekcyjne mogą wpłynąć także na rozwój ruchowy dziecka i stanowić źródło wiedzy na temat możliwości samodzielnego kontrolowania swojego ciała.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *