Blog

Zdrowe nawyki żywieniowe dla przedszkolaków

Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić swoją pociechę do zdrowego odżywiania. Często zdarza się, że dziecko stroni od bogatych w witaminy warzyw i owoców, preferując sklepowe słodkości. Co możemy zrobić, aby zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Zaprezentuj dobry przykład

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, dlatego jeżeli chcesz skłonić je do zdrowego odżywiania, też musisz przejść na zdrową dietę. Wspólne posiłki powinny być zbilansowane i opierać się na produktach, które dostarczają dużej dawki składników odżywczych. Warto również postawić na to, aby w domu łatwo dostępne były zdrowe przekąski i słodycze. Co więcej, rodzic, oprócz zdrowej diety, może promować także zdrowe nawyki w postaci systematycznej aktywności fizycznej z dzieckiem. Pamiętaj, że najwięcej dobrych przyzwyczajeń maluch wynosi z domu, a więc jeżeli chcesz, aby Twoja pociecha zdrowo się odżywiała, pokaż, że Ty również stawiasz na wartościowe posiłki.

Unikaj nakazów

Wspólne posiłki i promocja zdrowego żywienia z pewnością pomogą wyrobić w dziecku zdrowe nawyki, jednak wielu rodziców popełnia błąd, zmuszając malucha do zjadania pełnych porcji lub potraw, których nie lubi. Pamiętaj, że nie zawsze uda się przekonać malucha do tego, aby zjadł szpinak czy sałatę, ale z pewnością zasmakują mu jakieś owoce i warzywa. Chcąc zachęcić dziecko do jedzenia jarzyn, można ułożyć z nich kolorowy, ciekawy obrazek, dzięki któremu wspólny posiłek stanie się też wspaniałą zabawą.

Zwróć uwagę na wielkość posiłków

Zbyt duże porcje, nawet zdrowego jedzenia, mogą prowadzić do przybierania na wadze. Bardzo ważne jest więc, aby nauczyć dziecko, ile jedzenia powinno znajdować się na talerzu podczas jednego posiłku. Musisz też pamiętać o tym, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia, jeżeli uzna, że jest już najedzone.

Pamiętaj o zdrowym śniadaniu

Poranny posiłek w dni robocze często jest przygotowywany w pośpiechu. Warto pamiętać o tym, że przygotowanie zdrowego śniadania wcale nie musi być czasochłonne, a może wspierać zdrowe nawyki u dziecka już od początku dnia. Staraj się przygotowywać śniadanie, które będzie lekkie, ale bogate w składniki odżywcze, na przykład jogurt bez cukru z owocami lub pieczywo zbożowe z sałatą i pomidorem.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *