Blog

Wpływ plastyki na rozwój dziecka

Dzieci już od najmłodszych lat chętnie sięgają po kredki i kartki po to, aby rysować. Jest to ciekawe zajęcie, uwielbiane przez większość przedszkolaków. Za pomocą rysunków maluchy przedstawiają swoje postrzeganie otoczenia. Chętnie rysują członków rodziny, zwierzęta, przyrodę. Rozwój umiejętności plastycznych jest więc ważny nie tylko w kształtowaniu pasji, ale też w budowaniu zdolności dzielenia się emocjami oraz samorealizacji.

 

Zajęcia plastyczne w przedszkolu – jakie są ich zalety?

 

Nauczyciel oraz środowisko przedszkolne spełniają dużą rolę w zakresie zapewniania warunków do rozwoju umiejętności plastycznych u dziecka. W naszym przedszkolu organizujemy zajęcia z edukacji plastycznej, których zadaniem jest pomóc maluchom w rozwijaniu umiejętności z rysunku. Zapewniamy odpowiednie materiały oraz podsuwamy ciekawe rozwiązania, które dziecko może wykorzystać, tworząc własną rzeczywistość na papierze.

 

Zajęcia plastyczne będą obejmować zarówno tworzenie prac w grupie, jak i indywidualnych rysunków. Dajemy dzieciom do dyspozycji kredki, farby i inne elementy, które mają zainspirować je do działania. Gorąco zachęcamy także rodziców do rozwoju zainteresowań z tej dziedziny w domach. Współtworzenie dzieł plastycznych z dzieckiem to świetna forma spędzania wolnego czasu.

 

Zajęcia plastyczne a rozwój dziecka – korzyści

 

Zabawy z plastyką pozwalają na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień u dziecka. Dla wielu maluchów jest to też wspaniała zabawa i możliwość wykazania się kreatywnością. Takie ćwiczenia wpływają na rozszerzenie wyobraźni, zwiększenie poczucia estetyki oraz rozwój pamięci wzrokowej. Dzieci nieśmiałe poprzez sztukę mają możliwość wykazania ekspresji i zyskania pewności siebie.

 

Wśród korzyści z zajęć plastycznych w przedszkolu wyróżniamy:

  • rozwój wyobraźni i ciekawości poznawczej;
  • stymulacja wrażliwości wzrokowej i dotykowej;
  • rozwój umiejętności świadomej obserwacji otaczającego świata;
  • kształtowanie zdolności skupienia i koncentracji uwagi;
  • rozwój podstawowych operacji umysłowych, takich jak analizy i uogólnienia.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *