Blog

Kiedy dziecku zaczynają wypadać mleczaki?

Pojawienie się zębów mlecznych to wielkie wydarzenie w życiu każdego dziecka, a także jego rodziców. Jest ono świętowane niczym postawienie pierwszego kroku czy wypowiedzenie pierwszego słowa. Bardzo ważnym momentem jest także wypadanie mleczaków, które w pewnym momencie życia dziecka ustępują miejsca zębom stałym. Sprawdźmy, na czym polega proces wymiany uzębienia i kiedy on następuje.

Zęby mleczne – kiedy rosną?

Wyrastanie zębów mlecznych rozpoczyna się zazwyczaj w okresie pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Dokładny moment pojawienia się pierwszych zębów to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od uwarunkowań genetycznych. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli u rodziców pierwsze ząbki pojawiły się szybko, to podobnie będzie w przypadku dziecka. Późne ząbkowanie również wynika z rodzinnych skłonności, dlatego nie powinien być to powód do zmartwień.

Mleczaki – ile ich jest? Czy mają korzenie?

 

U zdrowego dziecka zębów mlecznych jest 20 (8 siekaczy, 8 trzonowców i 4 kły). Mleczaki mają korzenie, ale są one krótsze niż korzenie zębów stałych. Ponadto, korzenie mleczaków są bardziej stożkowate niż w przypadku zębów stałych, co sprawia, że proces wypadania przebiega bezboleśnie.

Zęby mleczne – kiedy zaczynają wypadać?

Wypadanie mleczaków, podobnie jak ich wyrzynanie uzależnione jest od indywidualnych uwarunkowań. U niektórych dzieci wymiana uzębienia następuje wcześniej, a u innych może nastąpić później i mieć wolniejszy przebieg. Proces wymiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się zwykle około szóstego roku życia dziecka, a kończy się w wieku około 12-13 lat. Mleczaki nie wypadają od razu. Następuje to stopniowo i jako pierwsze wypadają jedynki. Przez kilka lat w jamie ustnej dziecka zęby mleczne przemieszane są z zębami stałymi. Co ciekawe tempo przebiegu oraz moment rozpoczęcia wypadania mleczaków zależy również od płci dziecka. U dziewczynek proces ten następuje zwykle wcześniej i ma łatwiejszy przebieg. 

Podsumowanie

Warto pamiętać, że mleczaki odgrywają ważną rolę w rozwoju jamy ustnej dziecka, ponieważ pełnią funkcje trawienne i są istotne dla mowy i prawidłowego rozwijania się szczęki i kości twarzy. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby mleczne i systematyczne wizyty u stomatologa, który pomoże utrzymać je w dobrym stanie do momentu, kiedy przyjdzie pora na wymianę ich na stałe zęby.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *