Blog

Jak wspierać dziecko w budowaniu zdrowych relacji?

jak wspierać dziecko w budowaniu zdrowych realacji

Przyjaźnie zawarte w okresie dziecięcym, czasem mogą przetrwać całe życie. A nawet jeżeli nie, to wciąż stanowią bardzo ważne doświadczenie i są potrzebne w życiu każdego człowieka. Przyjaciele wielokrotnie stanowią najlepsze oparcie w trudnych chwilach i są przy nas w tych najważniejszych momentach. Znając znaczenie przyjaźni dla życia człowieka, rodzice powinni starać się wspierać nawiązywanie zdrowych relacji u swoich pociech. Jak mogą to zrobić?

jak wspierać dziecko w budowaniu zdrowych realacji

Służenie przykładem

Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, dlatego najlepszym sposobem na nauczenie dziecka nawiązywania zdrowych relacji, jest pokazanie mu, jak ważne są one w życiu każdej osoby. Warto zabierać malucha na spotkania z przyjaciółmi i zawsze wypowiadać się na temat bliskich osób z szacunkiem. Warto już od pierwszych dni pokazywać dziecku, że druga osoba może być wielkim wsparciem w trudnych chwilach. Rodzice powinni pokazać na swoim przykładzie, jak powinno się traktować inne osoby oraz wytłumaczyć, jakie zachowania uważane są za nieprawidłowe i mogą świadczyć o niezdrowej relacji między ludźmi.

Stwarzaj okazje do poznania nowych osób

Dziecko, które ma zawrzeć przyjaźnie, musi mieć okazję do poznania nowych osób. Najlepszą opcją jest oczywiście zapisanie dziecka do przedszkola, gdzie będzie miało okazję zapoznać się z rówieśnikami, z którymi będzie przebywać kilka godzin dziennie 5 razy w tygodniu. Warto też organizować dla malucha spotkania przyjacielskie, wychodzić z nim na plac zabaw, gdzie bawią się inne dzieci lub zapisywać na organizowane grupowe wycieczki.

Zapewnij miejsce też na negatywne uczucia

Przyjaźń wiąże się nie tylko z pozytywnymi emocjami. W relacjach z innymi zdarzają się też negatywne uczucia, których nie wolno dziecku zabraniać. Maluch musi nauczyć się jednak, z czym związane jest odczuwanie tych trudnych i nieprzyjemnych emocji. Zadaniem rodzica jest natomiast pomóc dziecku przebrnąć przez trudny okres relacji przyjacielskich i nakierować na drogę ku ich poprawie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *