Blog

Jak rozwijać miłość do książek i czytania od najmłodszych lat?

Chcesz zainteresować dziecko książką i rozwinąć w nim miłość do czytania? Nie powinno być to trudne zadanie, jeżeli dobrze się do niego przygotujesz. Przede wszystkim trudno będzie zainteresować dziecko książkami, jeżeli rodzic sam stroni od czytania. Istnieje kilka sposobów na to, aby zachęcić malucha do tego, aby sięgał po lektury. Zobacz, jak to zrobić.

Naukę czytania rozpocznij od najmłodszych lat

Nie chodzi o to, aby zmuszać dziecko do czytania, jednak eksperci zgodnie twierdzą, że dzieci, którym rodzice czytają już od najmłodszych lat, mają lepiej rozwiniętą wyobraźnię i zmysł kreatywności. Warto otaczać dziecko książkami jeszcze, kiedy jest ono zbyt małe, aby zrozumieć, o czym jest historia. Ważne, aby książki były obecne w życiu całej rodziny. Wybieraj ciekawe historie, dostosowane do wieku malucha, a u nieco starszych dzieci, do indywidualnych zainteresowań. Dzięki temu łatwiej i szybciej wzbudzisz w dziecku chęć do samodzielnego sięgania po książki.

Nie zmuszaj dziecka do czytania

Bardzo ważne jest, aby dziecko samo chciało czytać. Zmuszanie malucha do sięgania po książki może mieć całkowicie odwrotny efekt, wywołując zniechęcenie. Nawet jeżeli Twoje dziecko początkowo nie wykazuje postępów w odczytywaniu słów, nie zniechęcaj się. Większość dzieci uczy się czytać w sposób naturalny, jednym udaje się to szybciej, innym, dopiero gdy pójdą do szkoły. Maluch, który będzie się wychowywał w otoczeniu książek, może sam chętnie sięgać po nowe tytuły i będzie dążyć do tego, aby nauczyć się samodzielnie czytać.

Książki trzymaj w miejscu widocznym i łatwo dostępnym

Mówi się, że nie wolno oceniać książki po okładce, jednak dzieci lubią ciekawe obrazki, dlatego książka może zainteresować je właśnie ze względu na obwolutę. Jeżeli schowasz książki w szafie, do której dziecko nie będzie miało dostępu, nie dziw się, że maluch zapomni o tym, że warto czytać. Jeżeli dziecko będzie miało różnorodne książki na wyciągnięcie ręki, na książkowym regale w salonie lub na półce w swoim pokoju, samo będzie mogło odkrywać fascynujący świat literatury w dowolnym momencie.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *