Blog

Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami u dziecka?

W okresie dorastania dziecko wielokrotnie zademonstruje trudne zachowania, z którymi wielu rodziców nie wie, jak sobie poradzić. Problem pojawia się przede wszystkim przy pierwszym dziecku, gdy dla opiekunów pewne zachowania stanowią jeszcze nowe doświadczenie. Czasem dziecko ma trudny charakter, a wtedy niepożądane reakcje mogą pojawiać się często, dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami u dziecka.

 

Kluczem do rozwiązania problemu jest dokładna analiza trudnych zachowań, które nie zawsze mają związek z zaburzeniami rozwojowymi, a znacznie częściej są po prostu odpowiedzią na aktualną sytuację w otoczeniu malucha.

 

Złość

 

Nagłe wybuchy złości u dziecka, np. gdy rodzic przerwie mu zabawę, zdarzają się dość często u wielu maluchów. Bardzo ważne, aby w takiej sytuacji zachować spokój. Nie należy krzyczeć i upokarzać dziecka, ponieważ taka impulsywna reakcja może doprowadzić do nasilenia się takich zachowań u malucha, który będzie brał przykład z dorosłego.  Jeżeli dziecko mocno się złości lub buntuje przeciw czemuś, warto dać mu czas na uspokojenie. Można postarać się odwrócić uwagę dziecka od przedmiotu złości na coś, co pomoże mu zapomnieć o sytuacji, która spowodowała nasilenie gniewu.

 

Wymuszanie płaczem

 

Jeżeli rodzic bardzo szybko ustąpi dziecku, gdy zacznie płakać w celu wymuszenia czegoś, maluch bardzo szybko nauczy się, że taka technika działa i zacznie jej nadużywać. Chcąc uniknąć takich sytuacji, już po pierwszej akcji wymuszania należy ustalić z dzieckiem pewne zasady i wzory zachowania. Warto starać się wytłumaczyć maluchowi, że wymuszający płacz nie jest zachowaniem dobrze odbieranym w otoczeniu. Oczywiście taka rozmowa nie zawsze przynosi dobre skutki, dlatego, gdy dziecko zacznie krzyczeć i płakać, ponieważ, np. mama nie kupi mu wybranej zabawki, należy zachować spokój i odprowadzić dziecko w ustronne miejsce, aby poczekać, aż samo ochłonie. Szarpanie i krzyk mogą spowodować jeszcze bardziej histeryczną reakcję, dlatego lepiej tego unikać.

 

Strach i wycofywanie się

 

Nie wszystkie trudne zachowania dziecka muszą wiązać się z gwałtowną i agresywną reakcją. Czasem zdarza się, że dziecko jest bardzo lękliwe, przez co nie radzi sobie nawet w niezbyt skomplikowanych sytuacjach. Nadmierny strach u dziecka może mieć wiele przyczyn. Często związany jest z tym, że rodzice stawiają dziecku zbyt wysoką poprzeczkę, przez co ciągle zmaga się ze stresem. A być może jest przeciwnie i maluch jest wyręczany we wszystkim, co prowadzi do tego, że kiedy zostaje sam na sam z trudną sytuacją, nie potrafi sobie z nią poradzić? W przypadku gdy dziecko jest bardzo lękliwe, należy ustalić przyczynę takiego zachowania. Warto wsłuchać się w to, co maluch lubi i robi oraz jak reaguje na określone bodźce. Nie należy zmuszać dziecka do robienia tego, czego się boi. Nie powinno się go też nadmiernie chwalić, ponieważ takie zachowanie zniechęca do kreatywności i może powodować pasywność w sytuacjach, wymagających określonych akcji.

 

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *