Blog

Jak budować pewność siebie u dziecka?

jak budować pewność siebie u dziecka

Dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, bywają nieśmiałe i nerwowe. Brak wiary we własne możliwości dotyczy już najmłodszych, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można pomóc dziecku walczyć z nieśmiałością i budować u niego pewność siebie.

jak budować pewność siebie u dziecka

Jak budować pewność siebie u dziecka? Praktyczne porady

Istnieje kilka prostych metod, które mogą pomóc w budowaniu pewności siebie i poprawie samooceny u dzieci w wieku przedszkolnym. Warto się nimi kierować, jeżeli chcemy wspierać malucha w walce z nieśmiałością.

Dawaj przykład

Dzieci lubią naśladować swoich rodziców, osoby, które są dla nich wzorem. Osoby dorosłe również bywają nieśmiałe, jednak codzienne życie zazwyczaj zmusza je do walki z brakiem pewności siebie. Opiekun, który będzie pokazywał dobry przykład swojemu dziecku, pomaga mu stawiać czoła sytuacjom, które wywołują u niego lęk lub nieśmiałość.

Okaż zrozumienie

Choć dziecko lubi naśladować rodzica, nie oznacza to, że opiekun nie może pokazać mu swojej słabości lub przynajmniej o niej opowiedzieć. Kiedy widzisz, że Twoje dziecko czuje się niepewnie, możesz przedstawić mu sytuację, w której również tak się czułeś, a następnie opowiedzieć, jak pokonałeś trudności.

Zabawa w teatr

Jeżeli wiesz, jakie sytuacje sprawiają Twojemu dziecku trudność, możesz zabawić się z maluchem w odgrywanie scenek, podczas których razem opracujecie rozwiązania, mające na celu opanowanie tych trudności. Zabawa w teatr to świetna metoda na doskonalenie umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi.

Nie ingeruj

Wiele rodziców popełnia błąd, starając się wyręczać dziecko w każdej sytuacji, która sprawia mu trudność. Czasami może to być trudne, jednak warto pozwolić dziecku samemu zmierzyć się z wyzwaniem, a być może samodzielnie też znajdzie rozwiązanie i poradzi sobie z problemem. W przypadku, gdy maluch staje w obliczu nowych sytuacji i poznaje nowe rzeczy, lepiej nie ingerować więcej, niż to konieczne.

Okazuj dziecku uczucia

Dziecko należy wspierać w pokonywaniu trudności, ale nie wolno karcić go, gdy z czymś nie umie sobie poradzić. Maluch, który czuje, że jest kochany i akceptowany, łatwiej rozwinie poczucie samoakceptacji i uwierzy w swoje umiejętności.

Skontaktuj się ze specjalistą

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko jest nadmiernie wycofane i wszystkiego się boi, rozważ wizytę u specjalisty. Profesjonalne wsparcie może pomóc we wcześniejszym rozpoznaniu ewentualnych zaburzeń społecznych, co pozwoli również na wcześniejsze wdrożenie leczenia, dając dziecku szansę na szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

 

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *