Blog

Czy twoje dziecko jest niejadkiem?

Większość rodziców przykłada dużą wagę do odpowiedniego żywienia swojego dziecka. Aktualne zalecenia specjalistów znacznie różnią się od tych, które stosowało się jeszcze w poprzednim pokoleniu. W dzisiejszych czasach, jeżeli dziecko stroni od posiłku, nie musi to od razu oznaczać, że jest ono niejadkiem. Okazuje się, że maluchy w spokojnym otoczeniu potrafią same decydować o tym, ile pokarmu potrzebują. Jak więc rozpoznać dziecko, które faktycznie jest niejadkiem? Na jakie symptomy zwracać uwagę?

 

Kim jest niejadek?

 

W Polsce definicja niejadka nie jest jasno określona. Zazwyczaj termin ten jest nadużywany i często odnosi się także do dzieci, które po prostu stronią od pewnego rodzaju posiłków. Często też o niejadku mówi się, gdy dziecko je mniej, niż chcieliby tego rodzice lub opiekunowie. W wielu przypadkach nazywanie dziecka w ten sposób nie ma żadnego określonego uzasadnienia. Termin ten nie jest też stosowany oficjalnie jako pojęcie medyczne. Kiedy więc bycie „niejadkiem” to po prostu upodobania dziecka, a kiedy stanowi powód do niepokoju?

 

Jak rozpoznać cechy prawdziwego „niejadka”?

 

W klasyfikacji medycznej nie znajdziemy „niejadka”, ale pojawiają się tam zaburzenia karmienia. To właśnie tymi kryteriami powinni kierować się rodzice, starając się określić, czy problemy z jedzeniem ich dziecka stanowią wskazania do leczenia. Niektórzy specjaliści rozróżniają trzy typy problemów z jedzeniem u dzieci:

  • dzieci jedzą za mało;
  • dzieci, jedzą ograniczoną ilość pokarmów;
  • dzieci, wykazują lęk przed jedzeniem.

 

Jeżeli dodatkowo u dziecka pojawia się nagły spadek masy ciała, osłabienie i częste uczucie zmęczenia, są to sygnały, że trzeba skontaktować się ze specjalistą.

 

Rodzice nie powinni lekceważyć niepokojących objawów u swoich dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że pojęcie „niejadka” często odnosi się do maluchów, które tak naprawdę nie mają problemów z jedzeniem, a jedynie czasem grymaszą. Oczywiście ustalenie diagnozy samodzielnie jest trudne, ponieważ symptomy poważniejszych zaburzeń, związanych z jedzeniem mogą nie być jednoznaczne. W razie wątpliwości warto zawsze zasięgnąć porady specjalisty.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *