Blog

Taniec w rozwoju dziecka

Zajęcia taneczne w przedszkolu mają za zadanie wspomóc kondycję psychofizyczną dzieci oraz ich postawy wychowawcze. Dla wielu maluchów jest to także świetna zabawa. Dzieci bardzo lubią tańczyć i często naturalnie wykonują ruchy, związane z rytmem muzyki. Warto u nich te umiejętności rozwijać, dlatego stawiamy na zabawę przy muzyce.

 

Zajęcia taneczne w przedszkolu – jak wpływają na rozwój dziecka?

 

Organizacja zajęć tanecznych w przedszkolu niesie ze sobą wiele korzyści. Między innymi sprzyja integracji pomiędzy uczestnikami zabawy, a więc pomaga dzieciom się wzajemnie poznać. Co więcej, taniec w grupie uczy współpracy między rówieśnikami oraz sprzyja nauce koordynacji ruchów.

 

Taniec kształtuje wśród dzieci pozytywne cechy charakteru, takie jak cierpliwość, systematyczność czy samodyscyplina. Konieczność pozostania w ruchu buduje w nich wytrzymałość fizyczną i odporność na zmęczenie. Nauka układu tanecznego rozwija pamięć, uczy spostrzegawczości i umiejętności samodzielnego myślenia. Taniec wpływa pozytywnie na koncentrację, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w otoczeniu i refleks.

 

Zalety wprowadzania nauki tańca wśród dzieci

 

Taniec wraz z towarzyszącą mu oprawą, wspiera u dzieci rozwój inteligencji twórczej. Kształtuje w nich wrażliwość muzyczną oraz wyobraźnię przestrzenną. Zajęcia taneczne mogą odgrywać istotną rolę w procesie wychowawczym, ponieważ pokazują pewien styl zachowywania się. Dzięki nauce tańca u dzieci mogą rozwinąć się zasady grzecznościowe oraz umiejętność dostosowywania się do panujących zasad w grupie.

 

Taniec to oczywiście w dużej mierze także rozwój pozytywnych cech fizycznych u dziecka. Zajęcia rozwijają sprawność ruchową, a dzieci uczą się panowania nad własnym ciałem i jego ruchami. Podczas tańca u dziecka rozwija się gibkość i sprężystość ruchów, a także zdolność utrzymania odpowiedniej postawy ciała.

 

Zajęcia taneczne dla dzieci jako forma zabawy

 

Zajęcia taneczne niosą ze sobą wiele korzyści w zakresie rozwoju malucha, ale są także świetną zabawą. Dzieci wielokrotnie po prostu lubią tańczyć i taka forma rozrywki jest dla nich okazją na miłe spędzenie czasu z rówieśnikami. Taniec to świetna możliwość urozmaicenia zajęć przedszkolnych, którą dzieciaki z pewnością pokochają.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *