Blog

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla najmłodszych – dlaczego warto z nich skorzystać?

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 wpłynęła na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Wszyscy pamiętamy okres najbardziej dotkliwych restrykcji, kiedy nie mogliśmy swobodnie chodzić do pracy, posyłać dzieci do przedszkola i szkoły oraz korzystać z życia kulturalnego. Dzisiaj mamy jednak realny wpływ na dalszy przebieg epidemii – wystarczy podjąć decyzję o szczepieniu!

 

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce i Europie

Od chwili wybuchu pandemii uczeni na całym świecie rozpoczęli walkę o jak najszybsze opracowanie szczepionek, które chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią. Preparat ma za zadanie stymulować układ odpornościowy do produkcji przeciwciał i w ten sposób chronić również przed zakażeniem COVID-19.

Zanim preparaty zostały dopuszczone do stosowania, przeszły szereg badań potwierdzających ich bezpieczeństwo. W Europie za dopuszczenie ich do obrotu odpowiada Komisja Europejska po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. W Polsce pierwsze szczepienia rozpoczęły się pod koniec grudnia 2020 roku. Na początku obejmowały pracowników ochrony zdrowia, ale w połowie 2021 roku każdy dorosły mógł już skorzystać z darmowego szczepienia.

 

Szczepienia dzieci – najlepszy sposób, by chronić najmłodszych!

Na początku pandemii często można było spotkać się z opinią, że wirus jest mniej groźny dla dzieci, które zakażenie przechodzą przeważnie bezobjawowo. Dzisiaj możemy zweryfikować te informacje i przekonać się, że najmłodsi nie tylko mogą ciężko chorować na COVID-19, ale również są narażeni na poważne konsekwencje zdrowotne związane z powikłaniami pocovidowymi. Dla dzieci szczególnie groźny jest PIMS, czyli Wieloukładowy Zespół Zapalny, który może pojawić się 2-4 tygodnie po zakażeniu SARS-COV-2, nawet jeśli przebiegało bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Ze względu na te zagrożenia Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia przeciwko COVID-19 także dla dzieci. Pierwszą grupą, która zyskała taką możliwość, byli nastolatkowie od 12 roku życia. W połowie grudnia 2021 szczepieniami objęto najmłodszych między 5 a 12 rokiem życia. Mali pacjenci otrzymują preparat firmy Pfizer w obniżonej, specjalnie przystosowanej do ich potrzeb dawce. Pediatrzy podkreślają, że szczepienie jest w pełni bezpieczne, a jego skuteczność w ochronie przed zakażeniem wynosi między 67,7% a 98,3%. Pamiętaj, że podanie dziecku dwóch dawek będzie oznaczało także brak konieczności odbycia kwarantanny, jeśli w przedszkolnej grupie pojawi się przypadek zachorowania na COVID. Już dziś możesz zadbać o zdrowie swojej pociechy oraz przyczynić się do szybszego powrotu do normalności – wystarczy zapisać siebie i dziecko na szczepienie! 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *