Blog

Szachy dla przedszkolaka – czy warto uczyć malucha gry w szachy?

Szachy to gra, wymagająca umiejętności strategicznego i logicznego myślenia. Wielu osobom wydaje się, że dla przedszkolaków taka forma rozrywki może być zbyt dużym wyzwaniem. Specjaliści, zajmujący się rozwojem dzieci uważają jednak, że warto uczyć gry w szachy już kilkulatków, dlatego nasze przedszkole organizuje dla dzieci zajęcia z szachów.

 

Dlaczego warto uczyć przedszkolaka gry w szachy?

 

Nauka gry w szachy niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa korzystnie na rozwój intelektualny dziecka w różnych aspektach. Zobaczmy, jakie są zalety nauki gry w szachy u przedszkolaka.

 

Rozwój pamięci i koncentracji

 

Według wielu psychologów jedną z kluczowych zdolności, pozwalających człowiekowi radzić sobie w sytuacjach stresowych, jest umiejętność koncentracji. Nauka w szachy w dużym stopniu wpływa na rozwój pamięci i koncentracji u dziecka, z tym samym może przyczynić się do tego, że w przyszłości dziecku łatwiej będzie radzić sobie z nowymi wyzwaniami.

 

Umiejętność logicznego myślenia

 

Szachy doskonale wzmacniają umiejętność myślenia logiczno-wyobrażeniowego. Zdolność logicznego myślenia jest bardzo cenna nie tylko w młodości, ale podczas całego cyklu życia. Im wcześniej rozwinie się ta umiejętność u malucha, tym łatwiej będzie mu zrozumieć otaczający go świat.

 

Jak wyglądają zajęcia szachów w przedszkolu?

 

Wprowadzając zajęcia szachów dla przedszkolaków, nie rzucamy ich od razu na głęboką wodę. Stawiamy na naukę poprzez zabawę, dlatego wprowadzamy zasady gry w szachy stopniowo, wzbogacając rozgrywkę o elementy baśniowe, aby łatwiej było dzieciom je zapamiętać. Zajęcia dostosowujemy do wieku przedszkolaków i przeprowadzamy je w taki sposób, aby nowo zdobyta wiedza nie była dla maluchów zbyt skomplikowana. Staramy się maksymalnie angażować dzieci do wspólnej zabawy, ukierunkowując nasze działania na rozwój zdolności poznawczych i logicznego myślenia.

 

Szachy uważane są za jedną z najbardziej rozwijających gier świata. Dla niektórych umiejętność szachów uważana jest za sztukę. W naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia z gry w szachy dla dzieci jako element działań, mających wspomagać rozwój malucha.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *