Blog

Sezon na kleszcze – jak przygotować na to dziecko.

Wiosną przyroda budzi się do życia i zjawisko to wielu z nas napawa zachwytem. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tym okresie nie tylko kwitną rośliny. Jest to również czas, w którym ze snu zimowego wstają owady, niektóre z nich niebezpieczne dla człowieka. Jak uchronić dziecko przed sezonem kleszczowym?

 

Dlaczego kleszcze są groźne?

 

Kleszcze charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i lubią kryć się w wysokich trawach lub na drzewach, dlatego łatwo je przeoczyć. Tymczasem już zabawa malucha na placu zabawach może skończyć się ukąszeniem tego owada. Niestety często zdarza się, że rodzice zauważą to dopiero, gdy robak już zdąży się wkłuć i napęcznieje od krwi żywiciela. Warto wiedzieć, że kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, między innymi boreliozy, dlatego im szybciej usuniemy pasożyta, tym lepiej. Oprócz boreliozy kleszcze wywołują także kleszczowe zapalenie mózgu oraz gorączkę krwotoczną.

 

Jak chronić dziecko przed kleszczami.

 

Oczywiście najlepiej byłoby unikać wszystkich miejsc, w których kleszcze mogą przebywać. Jednak nie łudźmy się, wiosna zachęca do przebywania wśród natury, a fakt, że kleszcze bytują zarówno na drzewach, krzewach jak i w trawach, sprawia, że praktycznie wszędzie możemy je spotkać. Chcąc ochronić dziecko przed ukąszeniem kleszcza, trzeba przede wszystkim postawić na odpowiednią odzież. Ważne by dziecko posiadało nakrycie głowy odpowiednie do pogody bowiem na skórze głowy pomiędzy włosami trudniej jest znaleźć kleszcze niż na nieowłosionej powierzchni skóry. Kleszcze raczej nie przebiją się przez ubranie, warto więc zapewnić dziecku odpowiednią odzież, gdy udaje się do lasu lub na tereny trawiaste. Na te z kolei warto założyć dziecku odpowiednie buty chroniące stopę czyli najlepiej zakryte. Kolejnym krokiem, jaki można zrobić, to wykorzystać specjalne żele lub spraye, odstraszające owady i spryskać lub posmarować nimi skórę dziecka przed wyjściem na zewnątrz. Warto jest jednak zwrócić uwagę czy są to preparaty przeznaczone dla malucha. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i należy zawsze korzystać z dedykowanych dzieciom preparatów. Poza tym, zarówno rodzice, jak i opiekunki dzieci w przedszkolu, po każdym powrocie z terenów, gdzie mogą znajdować się kleszcze, powinny obejrzeć dziecko w celu skontrolowania czy nie nastąpiło ukąszenie.

 

Kleszcze to bardzo podstępne małe insekty, które mogą roznosić niebezpieczne choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o profilaktykę i odpowiednio przygotować malucha do zabawy na świeżym powietrzu w okresie wiosenno- letnim.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *