Blog

Przedszkole – kara czy przyjemność?

przedszkole w Józefowie

Czas leczy rany? Na pewno! Ale daje też szanse, by przyzwyczaić się do nieuniknionych zmian. Ta zasada sprawdza się również wtedy  kiedy dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Adaptacja dziecka w przedszkolu to indywidualna sprawa i  może trwać 2 dni, kilka tygodni, czasami miesięcy. W tym czasie dziecko poznaje nowe środowisko, zaczyna budować nowe relacje z rówieśnikami, ale też uczy się zasad panujących w przedszkolu.

Pierwsze tygodnie to również trudny czas dla Was – rodziców. Duma i radość przeplatają się z troską i obawami o malucha. Warto jednak pamiętać, że dziecko w tym szczególnym okresie potrzebuje wsparcia, dlatego rodzic nie powinien okazywać negatywnych uczuć kiedy przedszkolak znajduję się w pobliżu.

Dobry start- przygotuj malucha na pierwsze dni

Dziecko zupełnie inaczej zniesie pierwsze dla niego dni w nowym środowisku kiedy zadbasz o to, aby czuło się pewnie. Przede wszystkim podstawą jest samodzielność, którą widać, kiedy dziecko opanuje podstawowe umiejętności. Jeśli dziecko miało okazję ćwiczyć czynności takie jak mycie rąk czy samodzielne zjadanie posiłków to na pewno sobie poradzi.

Kryzys? Czy huśtawka nastrojów?

Już  wydawało się, że proces adaptacji się zakończył? Jednak pewnego dnia dziecko znowu zaczyna płakać? Malec, który biegał przez pierwsze kilka dni z uśmiechem na ustach do przedszkola, teraz nie chce nawet wyjść z domu? Dla pedagogów to nic nowego. Mimo tego, że dziecko lubi przebywać w przedszkolu, jest to dla niego, szczególnie na początku duży stres. Dom to miejsce ciepłe i przyjemne – każdy z nas woli zostać tam, gdzie są bliscy i nie trzeba się o nic martwić.  Kiedy dziecko idzie do przedszkola  jego świat zmienia się, dlatego trzeba dać mu czas na akceptację  tych zmian.

Po weekendzie zaczyna się płacz

Nikt z nas nie lubi wracać do szarości dnia codziennego, szczególnie po weekendzie. Kwestia po weekendowego powrotu do obowiązków jest trudna dla dorosłych, a co dopiero dla przedszkolaków. Z tego powodu, nie powinno wydłużać się dziecku weekendów. Nie dość, że będzie mu jeszcze trudniej wrócić do codziennej rzeczywistości, to jeszcze w ten sposób przerywa się proces adaptacyjny.

Nie powinno porównywać się pierwszych dni w przedszkolu do kary. Na pewno obcowanie w nowym środowisku jest stresujące, ale przy dobrym przygotowaniu może okazać się fascynującą przygodą.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *