Blog

Pozytywny wpływ przedszkola na rozwój dziecka – dlaczego warto chodzić do przedszkola?

Edukacja przedszkolna do 5 roku życia nie jest obowiązkowa, a jednak zapisanie dziecka do przedszkola może mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Przedszkolak podczas zajęć w placówce zdobywa szereg nowych doświadczeń, które z pewnością okażą się przydatne w późniejszym życiu. Jakie są zalety chodzenia do przedszkola?

 

Zalety uczęszczania dziecka do przedszkola

 

Uczęszczanie do przedszkola, które wyróżnia się doświadczoną kadrą pracowników oraz programem, dostosowanym do dzieci w odpowiednim wieku, może przynieść wiele korzyści dla rozwoju malucha.

 

Rozwój społeczny

 

W przedszkolu dziecko bardzo często po raz pierwszy spotyka się z większą grupą rówieśników. Taki kontakt sprawia, że maluch uczy się, jak funkcjonować w społeczeństwie, między innymi: jak współpracować z innymi, czy czekać na swoją kolej w grupie. W przedszkolu dziecko uczy się tolerancji dla inności i ma możliwość nawiązać pierwsze przyjacielskie relacje z osobami spoza rodziny.

 

Rozwój intelektualny

 

Podczas pobytu w przedszkolu dziecko może uczestniczyć w zajęciach różnego rodzaju. Często jest to nauka poprzez zabawę. W taki sposób u malucha rozwija się wyobraźnia i kreatywność, a także zdolność samodzielnego myślenia. W przedszkolu dziecko może zdobyć wiedzę na temat otaczającego go świata i poznać swoje zainteresowania, a następnie systematycznie je rozwijać.

 

Rozwój ruchowy

 

Dzieci w przedszkolu sprawniej rozwijają umiejętności motoryczne, ćwicząc jednocześnie zaradność i samodzielność. Podczas zajęć ruchowych maluch ma okazję nauczyć się kontroli nad własnym ciałem i zwiększyć mobilność ciała. Co więcej, opiekunki zwracają szczególną uwagę na to, aby podopieczni nauczyli się sami rozbierać i ubierać, a także potrafili utrzymać porządek wokół siebie.

 

Rozwój językowy

 

W grupie przedszkolaków porozumiewanie się z innymi jest umiejętnością niezbędną. Podczas zajęć dziecko uczy się różnych sposobów komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ale też nowych zwrotów oraz odpowiedniego sposobu zwracania się do przyjaciół i osób starszych. Dziecko uczy się też, jak wyrażać swoje potrzeby i zainteresowania przy pomocy słów. W przedszkolu maluchy mają też możliwość rozpoczęcia nauki języka obcego.

 

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *