Blog

Obowiązki przedszkola

caleb-woods-269348-unsplash

Czy kilkulatek może samodzielnie zaścielić łóżko albo nakryć do stołu? Czy przedszkolak powinien pomagać w domu? W życiu każdego z nas przychodzi czas, kiedy należy nauczyć się porządku i dbania o swoje otoczenie. Czy wiek przedszkolny to okres, kiedy można narzucać na dziecko pierwsze obowiązki?

Istniej grupa rodziców, która wszystkie czynności wykonuje za swoje dzieci. Z pewnością jest to prostszy i szybszy  sposób by zorganizować domowe życie. Prawdą jest, że dzieciństwo to okres, w którym dziecko powinno się bawić, jednak czy należy cały czas wyręczać dziecko? Druga grupa rodziców wymaga od przedszkolaka bezwzględnego porządku w pokoju i ciągłej pomocy w obowiązkach domowych. Idealnym rozwiązaniem jest tzw. zasada złotego środka. Kilkulatek powinien mieć obowiązki, najważniejsze jednak by były one odpowiednio dobrane do jego wieku i indywidualnych możliwości.

Jakie obowiązki powinien mieć trzylatek?

Z pewnością trzyletni młody człowiek powinien przynajmniej z pomocą sprzątać po sobie zabawki lub chociaż odkładać je na miejsce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie należy od przedszkolaka wymagać by w tym wieku sprzątał je po każdej zakończonej zabawie. Dobrą praktyką jest umówienie się z dzieckiem na konkretne sprzątanie np. pod koniec dnia. Warto też ustalić, gdzie swoje miejsce mają misie, a gdzie książeczki czy klocki. Trzylatek może również pomagać w obowiązkach domowych, nie powinny być to jednak trudne zadania, a raczej takie, które wykona dziecko w tym wieku  np. wyniesienie solniczki do kuchni bądź włożenie zapisanych, niepotrzebnych kartek do kosza.

A czterolatek?

Czteroletni przedszkolak, oprócz obowiązków, które już posiada może dodatkowo chociażby nakrywać do stołu lub przynajmniej aktywnie pomagać rodzicom. Na pewno odpowiednim obowiązkiem dla niego będzie również wykonywanie prostych zadań związanych z pracami porządkowymi np.  ścieranie kurzu z niskich półek. Wszystkie zadania należy przydzielać stopniowo. Kiedy dziecko jest wyjątkowo niechętne można go dodatkowo zachęcić, pokazując plusy tych obowiązków.

Obowiązki pięciolatka i sześciolatka

Przedszkolaki w tym wieku to już prawdziwe zuchy! Doskonale poradzą sobie ze sprzątaniem ze stołu, żeby jednak nie zniechęcać ich mnóstwem obowiązków można umówić się z dzieckiem, że będzie zbierało naczynia na początek po kolacji. Warto zrobić to wspólnie kilka pierwszych razy by dziecko wiedziało, co gdzie odłożyć. W taki sposób w Waszym domu powinien zapanować porządek. Tą samą zasadę można zastosować z upranymi i uprasowanymi ubraniami.

Kiedy dziecko skończy 6 lat warto do Waszych wspólnych zabaw i obowiązków wprowadzić gotowanie. Na pewno sprawi to Wam wiele radości.

Podział obowiązków jest oczywiście bardzo umowny, ponieważ część dzieci poradzi sobie z obowiązkami lepiej, a część gorzej. Najważniejsze to dobrze przemyśleć zadania, które dajemy do wykonania maluchowi oraz stopniowo rozszerzać zakres  jego domowych  obowiązków.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *