Blog

Jak pomóc dzieciom w rozstaniu z rodzicami i adaptacji w przedszkolu?

Rozpoczęcie przedszkolnej przygody to ważny etap w życiu każdego dziecka. Dla wielu maluchów jest to pierwsze doświadczenie oddzielania się od rodziców na dłuższy czas. Adaptacja w przedszkolu może być zarówno ekscytującym, jak i trudnym wyzwaniem. Dla niektórych dzieci oznacza to czas beztroskiej zabawy, nowych przyjaciół i odkrywania świata, podczas gdy dla innych może stanowić przyczynę stresu i niepokoju. Jak pomóc dzieciom w radzeniu sobie z rozstaniem z rodzicami oraz łatwiejszej adaptacji w przedszkolu?

Przygotuj dziecko do nowego trybu życia jeszcze przed dniem rozpoczęcia

Warto rozpocząć adaptację jeszcze przed faktycznym pójściem dziecka do przedszkola. Już w domu rozmawiaj z maluchem na ten temat. Wytłumacz dziecku, jak będzie wyglądać pobyt w przedszkolu, i że przez kilka godzin pozostanie pod opieką nowych pań. Każdy rodzic powinien wysłuchać pytań i obaw swojej pociechy, i ustosunkować się do nich. Dobrą opcją jest przedstawienie pozytywnych cech przedszkola, warto np. powiedzieć dziecku, że będzie miało okazję poznać nowych przyjaciół i dostanie dostęp do ciekawych zabawek.

Korzystaj z dni otwartych

Większość placówek przedszkolnych organizuje tzw. dni otwarte, czyli dzień lub kilka dni, podczas których rodzic może udać się z dzieckiem do przedszkola i pokazać mu nowe miejsce. Warto korzystać z takich okazji, gdyż pozwoli to maluchowi zaznajomić się z otoczeniem, dzięki czemu pierwszy dzień w przedszkolu nie będzie dla niego tak wielkim przeżyciem.

Pierwsze dni w przedszkolu – postaraj się, aby były krótsze

Nie zawsze jest to możliwe, jednak rodzice, którzy mają elastyczny plan dnia, mogą stopniowo przyzwyczajać dziecko do pobytu w przedszkolu. Pierwszego dnia można malucha zostawić tylko na 2-3 godziny i co kilka dni wydłużać pobyt.

Szybkie i sprawne pożegnanie

Wielu rodziców wydłuża czas pożegnania w drzwiach sali przedszkolnej. Jest to błąd, ponieważ długie uspokajanie i przytulanie zdenerwowanego i wystraszonego dziecka może jeszcze bardziej pogłębić emocje malucha, przez co ostatecznie rozstanie będzie jeszcze cięższe, a dziecko może mieć więcej trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji.

Uzbrój się w cierpliwość

Musisz wziąć pod uwagę, że Twoje dziecko może nie być jednym z tych, które szybko się adaptują. Każdy maluch jest inny i czasem przyzwyczajenie dziecka do nowego trybu życia może trwać dłużej, niż się tego oczekuje. Pamiętaj, że dla Twojej pociechy jest to bardzo duża zmiana, dlatego nie działaj na siłę i nie strofuj dziecka za problemy z adaptacją. W tej trudnej sytuacji warto wykazać się cierpliwością i okazać maluchowi odpowiednie wsparcie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *