Blog

Jak chwalić dziecko?

Dla każdego rodzica jego dziecko jest kimś wyjątkowym. Jednak chwalenie malucha na każdym kroku może doprowadzić do tego, że przestanie się starać, ponieważ będzie mieć zbyt wysokie mniemanie o sobie. Mimo tego chwalenie dziecka jest niezbędne, aby zbudować w nim pozytywną samoocenę. Jak powinno się chwalić dziecko, aby zbudować w nim obiektywny obraz samego siebie? Zobaczmy.

 

Zasada nr 1 – chwal dziecko za działania zamiast nadawania etykiet

 

Kiedy dziecko zachowuje się poprawnie, zamiast mówić mu, że jest dobre lub mądre, lepiej pochwalić jego działania, np. podziękować za pomoc w sprzątaniu czy za dobre zachowanie podczas zakupów. Takie podejście zachęci dziecko do dalszego dobrego zachowania i wzbudzi w nim poczucie, że jest potrzebne, i że rodzice na nim polegają.

 

Zasada nr 2 – chwal dziecko za starania, ale nie wytykaj niedociągnięć

 

Dziecko po to uczęszcza do szkoły i przedszkola, aby poznać przydatną wiedzę, dotyczącą otaczającego go świata. Każdemu maluchowi mogą zdarzyć się trudności z nauką oraz słabsze stopnie na teście. Zamiast powiedzieć, że dziecko czegoś nie umie, w takiej sytuacji lepiej wyrazić zdanie, iż musi potrenować. Jeżeli z góry określimy, że dziecko czegoś nie potrafi, może ono uznać, że nie warto próbować poszerzać swojej wiedzy i starać się zrozumieć nowe zagadnienia. Warto budować w dziecku chęć do nauki, uczyć się razem z  nim, przepytywać i chwalić za poprawne odpowiedzi. Dobrze jest także zwracać uwagę na postępy w nauce, aby pokazać dziecku, że trenowanie daje efekty.

 

Zasada nr 3 – wzmacniaj poczucie wartości i ucz dziecko radzić sobie z krytyką

 

Rodzice powinni okazywać dumę z osiągnięć dziecka, aby wiedziało ono, że to, co robi, jest ważne dla jego bliskich. Zadowolenie warto okazywać nie tylko bezpośrednio po sukcesie, można regularnie wspominać rzeczy, które maluch zrobił dobrze w przeszłości. Jeżeli dziecko zaczyna mówić, że nigdy się czegoś nie nauczy, np. jazdy na rowerze czy tabliczki mnożenia, rodzice powinni przypomnieć inny okres, kiedy podobna sytuacja miała miejsce, a jednak udało się opanować trudności. Każde dziecko powinno mieć świadomość, że ma oparcie w swoim rodzicu, niezależnie od tego, co się stanie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *