Blog

Dlaczego Twoje dziecko się nudzi? Czy nuda jest potrzebna?

Chyba każdy rodzic słyszał kiedyś od swojego dziecka, że „się nudzi”. Jeszcze do niedawna nuda uważana była za stan lenistwa, który kojarzony był z czymś negatywnym. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego dziecko czasem się nudzi i przytoczymy pozytywne aspekty tego stanu.

Dlaczego dziecko potrzebuje nudy?

Dorośli często uważają, że ich dzieci nie powinni się nudzić, bo przecież mają wokół siebie wiele zabawek i innych narzędzi, zapewniających rozrywkę. Niektórzy rodzice starają się też zapełnić dziecku czas w 100%, zapisując je na zajęcia dodatkowe lub stale wymyślając jakieś zabawy. Maluch nie ma wtedy czasu na to, aby się ponudzić lub pobawić według własnych reguł.

Tymczasem nuda jest dzieciom potrzebna, ponieważ wpływa na harmonijny rozwój młodego organizmu. Badanie wykonane przez naukowców Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego wykazało pozytywne skutki nudzenia się u dzieci. Według uczonych nuda sprzyja procesom psychologicznym, np. stymulacji kreatywnego myślenia, a co więcej, może wpłynąć również na procesy fizjologiczne, takie jak wzmocnienie odporności. Nuda to więc czas, jakiego dziecko potrzebuje, aby wykreować sobie indywidualną ścieżkę myślenia. Kiedy dziecko się nudzi i może przebywać samo ze sobą, ma szansę posłuchać swoich wewnętrznych pragnień, co prowadzi do zrozumienia i rozwoju indywidualnych zainteresowań. Nuda prowadzi do zwiększenia umiejętności zarządzania własnym czasem. Dziecko, które nie ma, co robić, poszukuje sposobów na wypełnienie sobie czasu, dzięki czemu uczy się planować zajęcia i wybierać te, które sprawiają mu najwięcej radości.

Jak nuda wpływa na rozwój mózgu?

Dziecko, które cały czas jest zajęte i nie ma czasu na to, aby się nudzić, nie może też prawidłowo przetwarzać dostarczanych danych. Okres nudy to okres spokoju, podczas którego umysł ma szansę się uspokoić i wyregulować wiele różnych procesów w organizmie, np. wysycenie tlenem hemoglobiny i tkanek. Należy pamiętać, że optymalna praca mózgu zależy od metabolizmu tego narządu. W czasie, gdy się budzimy, procesy metaboliczne mózgu zostają wyrównane, a układ nerwowy się odpręża, dzięki czemu nie dochodzi do jego przeciążenia.

Rodzice, których dzieci od czasu do czasu się nudzą, nie powinni więc czuć się zaniepokojeni. Ich młode mózgi w tym momencie zwiększają swoją kreatywność i mają czas na regenerację. Jeżeli okresy nudy zdarzają się od czasu do czasu, jest to zupełnie normalne i warto pozwolić maluchom na kilka chwil bezczynności.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *