Blog

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Pójście dziecka do przedszkola po raz pierwszy to duże wydarzenia nie tylko dla malucha, ale też dla jego opiekunów. Rodzice nie wiedzą, jak na nową sytuację zareaguje ich pociecha, a samo dziecko wielokrotnie czuje się niepewnie. Na początku dzieci często czują się porzucone przez rodziców, którzy do tej pory byli z nimi praktycznie przez cały czas. Każde dziecko musi przyzwyczaić się do nowego trybu życia. Czasem adaptacja przebiega szybciej, czasem wolniej. Jeżeli jednak dziecko bardzo źle reaguje na pobyt w przedszkolu, warto zastanowić się, gdzie leży przyczyna takiego zachowania.

 

Adaptacja do przedszkola

 

Adaptacja, czyli przystosowanie, wiąże się przede wszystkim z przyzwyczajeniem malucha do nowych warunków. Wiele placówek przedszkolnych zdaje sobie sprawę, że proces adaptacji może być długi i trudny, dlatego organizowane są spotkania adaptacyjne jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Czasem jednak nie ma możliwości uczestnictwa w takich zajęciach. Co można zrobić w takiej sytuacji? Istnieje kilka wskazówek, które mogą wspomagać adaptację dziecka:

  • konsekwencja – decydując się na posłanie 3-latka do przedszkola, trzeba być konsekwentnym. Niektórzy rodzice wypisują dziecko po kilku tygodniach, twierdząc, że nie umie przystosować się do sytuacji. Może to źle wpłynąć na przyszłe umiejętności społeczne dziecka;
  • stanowcze pożegnanie – przeciąganie pożegnania w drzwiach sali przedszkolnej tylko utrudnia dziecku przystosowanie się;
  • pozytywne nastawianie – zawsze warto rozmawiać z dzieckiem o pozytywnych aspektach chodzenia do przedszkola;
  • cierpliwość – cierpliwość w połączeniu z konsekwencją to dwa elementy, które ułatwią dziecku adaptację do nowych warunków.

 

Niechęć dziecka do przedszkola to powszechne zjawisko, które często trzeba po prostu przeczekać. Odpowiednie motywowanie dziecka i pozytywne wzmocnienia, połączone z konsekwencją działań rodziców, powinny ułatwić wspólne przejście przez ciężki okres adaptacyjny. Jeżeli jednak przystosowanie trwa zbyt długo, a działania rodziców i opiekunek nie pomagają, warto zacząć szukać pomocy u specjalisty.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *