Blog

Czego nie powinni robić rodzice, gdy dziecko idzie do przedszkola?

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu to duży stres zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów. Bardzo często pierwszy września wiąże się z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa dziecka, przez co może ono reagować strachem, objawiającym się wielogodzinnym płaczem. Nie każde dziecko zareaguje na nową sytuację w taki sam sposób, jednak warto wiedzieć, jakich zachowań unikać, posyłając dziecko do przedszkola.

 

Straszenie dziecka przedszkolem

 

Słowa takie jak „Pani w przedszkolu nauczy cię dyscypliny” mogą przestraszyć dziecko i sprawić, że jeszcze bardziej będzie obawiało się pozostania w nowym miejscu. Znacznie lepiej jest zachęcać dziecko do nowych doświadczeń, pokazując pozytywne aspekty, z jakimi wiąże się pobyt w przedszkolu.

 

Zaglądanie do sali po pożegnaniu

 

Pożegnanie z dzieckiem pierwszego dnia w przedszkolu to trudna sytuacja także dla rodziców. Czasem trudno jest rozstać się z maluchem i rodzic musi zmusić się do tego, aby zamknąć drzwi sali i odejść. Jednak kiedy już to zrobi, nie powinien zaglądać do sali ponownie, aby sprawdzić, jak maluch się zachowuje.

 

Przyprowadzanie dziecka w ostatniej chwili

 

W pierwsze dni warto przyprowadzić dziecko do przedszkola nieco wcześniej, aby mogło ono zapoznać się z nowym miejscem i rówieśnikami jeszcze przed śniadaniem i zajęciami. Wpłynie to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa malucha.

 

Poddawanie się łzom dziecka

 

Wiele dzieci pierwszego dnia demonstruje swoje niezadowolenie płaczem, często krzykiem i tupaniem. Rodzic musi wykazać się opanowaniem i nie poddawać takim demonstracjom dziecka. Jeżeli maluch wyczuje, że może wymusić zmianę nastawienia rodzica, takie zachowanie będzie się powtarzać.

 

Okazywanie uczucia zdenerwowania

 

Rodzic powinien być cierpliwy. Reagując zdenerwowaniem lub rozdrażnieniem na niepewność dziecka, tylko ją spotęguje.

 

Rozmawianie z wychowawczynią o zachowaniu dziecka

 

Warto unikać rozmów o negatywnym zachowaniu dziecka przy maluchu. Jeżeli taka rozmowa jest konieczna, lepiej umówić się z wychowawczynią na spotkanie, kiedy naszej pociechy nie będzie w pobliżu.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *