Blog

Co powinno umieć dziecko, idące do przedszkola?

Wielu rodziców decyduje się na posłanie dziecka do przedszkola po ukończeniu przez nie 3 lat. Od dzieci w tym wieku wymaga się już pewnej samodzielności. Co powinno umieć dziecko, które rozpoczyna uczęszczanie do przedszkola?

 

Dziecko 3-letnie w przedszkolu – co powinno potrafić?

 

Każdy rodzic, który zapisze dziecko do przedszkola, powinien odpowiednio przygotować je do nowych doświadczeń. Przede wszystkim warto postawić na naukę samodzielności w zakresie jedzenia czy korzystania z toalety. Maluch powinien również potrafić ubrać się i rozebrać, przynajmniej z bluzki czy spodni.

 

Oprócz samodzielnie wykonywanych zadań trzeba dziecko nauczyć, że będzie się od niego oczekiwać wykonywania poleceń nauczyciela. Maluch powinien wiedzieć, że po zabawie będzie musiał po sobie posprzątać, a podczas zajęć musi być grzeczny i nie przeszkadzać pani oraz innym przedszkolakom. Zadaniem rodzica jest też przygotowanie dziecka to tego, że nie będzie w grupie samo, a więc nauczyciel nie będzie mógł skupić uwagi tylko na nim. Dobrze jest nauczyć 3-latka zwrotów grzecznościowych, takich jak “proszę” i “dziękuję” oraz uświadomić mu, że powinien dzielić się zabawkami z innymi dziećmi.

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

 

Przed pierwszym dniem w przedszkolu warto rozmawiać z dzieckiem na temat zmiany w jego życiu. Początki często są trudne i wiele 3-latków czuje się zagubionych w nieznanym miejscu. Rodzic powinien pokazać maluchowi pozytywne aspekty przebywania w nowym otoczeniu (możliwość poznania innych dzieci, dostęp do zabawek, wspólne zabawy przedszkole). Nie wolno straszyć ani przedszkolem, ani panią nauczycielką.

 

Dziecko w wieku 3 lat potrafi już wiele zrozumieć. Rolą rodzica jest więc szczera rozmowa z dzieckiem oraz wytłumaczenie mu, jak powinno zachowywać się wśród rówieśników. Panie w przedszkolu potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach, jednak im lepiej przygotujemy naszą pociechę, tym bardziej ułatwiamy im pracę. Trzeba zrozumieć, że opieka nad dużą grupą dzieci nie jest łatwa, a im więcej samodzielnych przedszkolaków, tym sprawniej odbywają się zajęcia.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *