Blog

Święto Niepodległości – jak je wytłumaczyć dziecku?

11 listopada, czyli Święto Niepodległości to dzień, który powinien być ważny dla każdej osoby, czującej się Polakiem. Warto tłumaczyć istotę tego święta także dzieciom, aby zrozumiały, czym jest ojczyzna i co oznacza wolność narodu.

 

Święto Niepodległości w domu i przedszkolu

 

W domach, w których patriotyzm jest żywy, dzieci już od najmłodszych lat mają szansę zapoznać się z obchodami Święta Niepodległości. Większość z nich zapewne sama zacznie pytać o znaczenie daty 11 listopada. Jeżeli Dziecko jest zainteresowane, warto starać się wytłumaczyć mu, czym jest patriotyzm, i jak wyglądała historia Polski. Oczywiście nie powinno się oczekiwać, że maluch od razu zrozumie pojęcia, związane z miłością do ojczyzny, jednak będzie to swoiste przygotowanie do późniejszej nauki.

 

W okolicy 11 listopada temat ojczyzny celebrowany jest także w placówkach oświatowych. W przedszkolu najczęściej wyjaśnienie tej rocznicy wykonuje się w sposób obrazkowy, pod postacią zajęć plastycznych. Dzieci mogą się zapoznać z barwami i symbolami Państwa Polskiego, np. tworząc wydzierankę Orła Białego czy Biało-Czerwonej Flagi Polski. W przedszkolu można zorganizować też zajęcia w rytmie Poloneza. Nauka tańca będzie dla maluchów wspaniałą zabawą, a przy okazji zapoznają się z kolejną tradycją, związaną z Polską.

 

Kiedy rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie?

 

Rozmawianie z dziećmi o patriotyzmie może nie być łatwe ze względu na to, że maluch nie rozumie wielu pojęć, które są dla niego abstrakcyjne. Nie oznacza to wcale, że nie warto tego robić. Świadomość narodową warto budować już od najmłodszych lat, zapoznając dzieci z symbolami narodowymi i poruszając pojęcie patriotyzmu i jedności narodowej podczas różnych świąt, związanych z historią Polski. Dla każdego dziecka ważny jest przykład rodziców, a więc, jeżeli opiekunowie manifestują swoją miłość do ojczyzny w dobry, kulturalny sposób, maluch sam zrozumie, czym jest świadomość narodowa i dlaczego jest tak ważna w codziennym życiu.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *