Blog

Dzień Babci i Dziadka – szacunek dla starszych

szacunek do starszych

21 i 22 stycznia to wspaniałe dni. To właśnie wtedy obchodzimy kolejno – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Te dni to fantastyczna okazja, aby wspomnieć lub osobiście podziękować naszym dziadkom i złożyć im najlepsze życzenia. Szczególnie naszych najmłodszych pociech powinniśmy uczyć, czym jest szacunek dla osób starszych i jak dzieci powinny go okazywać.

Z pewnością dla każdego z nas dziadkowie byli prawdziwymi bohaterami. Babcia nieodłącznie kojarzy się nam z pachnącym ciastem, kwiecistym ogrodem, ciepłem i miłością. Dziadek od zawsze był bohaterem i złotym rączką, który potrafił poradzić sobie z każdą awarią. Babcia i dziadek to synonimy ciepła, miłości i bezpieczeństwa – na przestrzeni pokoleń nic się nie zmieniło. I choć nawet dnia powszedniego powinni dostawać od nas ogrom miłości i wdzięczności, to właśnie w te dwa dni celebrujemy ich święto tak hucznie.

Naucz dziecko szacunku do starszych

Dzień Babci i Dzień Dziadka to świetna okazja, aby uczyć nasze pociechy szacunku do starszych. Wytłumaczyć, jak istotne role w życiu malucha pełni ukochana babcia i zaradny dziadzio. To swoiste wzorce, za którymi dziecko podąża i uczy się od nich. Teraz, gdy nadchodzi ich wyjątkowe święto, rolą nas – rodziców jest nauczyć nasze dzieci, czym jest szacunek do starszych i jak należy go okazywać. Pokażmy dzieciom jak ważne są chociaż najprostsze życzenia ukochanym dziadkom, którzy jeszcze są wśród nas. Jak pięknym i ważnym gestem jest zapalenie znicza dla dziadków, których już nie ma. Pamięci i wdzięczności dla ukochanych dziadków uczmy dzieci na co dzień, nie tylko od święta.

Rodzicu – w ten ważny dzień wytłumacz dziecku, jak ważnymi osobami są babcia i dziadek. To cudowni ludzie z bagażem przeżyć i doświadczeń. Tak jak rodzice, pełnią niezwykle ważną rolę w życiu dziecka – zwłaszcza tych najmłodszych. Są synonimem udanego i niezapomnianego dzieciństwa, miłości i bezinteresowności. Pokaż, pod jakimi gestami – nawet najprostszymi – kryje się szacunek do starszych. To ustąpienie miejsca w autobusie, pomoc w przejściu przez pasy czy pomoc w niesieniu zakupów. Szacunek dla starszych to nawet piękny uśmiech i wesołe ‘’Dzień dobry’’. Przede wszystkim, to my – rodzice bądźmy dla dzieci wzorem, sami należycie okazując szacunek dla starszych osób. To do nas należy rola uświadomienia, jak ważnymi postaciami w życiu dziecka są babcia i dziadek.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *