Blog

Zdrowy tryb życia przedszkolaka

Jeśli rodzicowi zależy na tym, aby dziecko wiodło zdrowy tryb życia, warto zadbać o to już teraz. Pozwoli  to zbudować odpowiednie nawyki, które towarzyszyć będą mu także w przyszłości.

Po pierwsze – szalona zabawa i dużo ruchu

Badania pokazują, że większość rodziców docenia wartość odpowiedniej ilości ruchu w codziennym funkcjonowaniu dziecka. 66% opiekunów deklaruję, że ich dziecko jest bardzo aktywne ruchowo. Wykorzystanie tej naturalnej skłonności w połączeniu z zabawą  zapewni  dziecku  oprócz wymiernych korzyści płynących z uprawiania ruchu również radość z wykonywanej czynności. Standardowa zabawa w berka, skoki, hula hop, czy przeskakiwanie przez kałużę mogą stać się doskonałymi ćwiczeniami.  Jeśli pogoda nie sprzyja podwórkowym zabawom, warto ruszać się również w domu angażując zabawki, które ma dziecko. Można również pomyśleć  o zapisaniu go na zajęcia ruchowe przeznaczone dla  dzieci w wieku przedszkolnym.  Wszystko jednak zależy od upodobań sportowych maluszka.

Po drugie – świeże powietrze i obcowanie z łonem natury

Kontakt z naturą to podstawowy i niezbędny element rozwoju każdego dziecka. Zwierzęta i rośliny to doskonały motyw zabawy. Można zaproponować dziecku, chociażby naśladowanie zwierząt np. bociana (stanie na jednej nodze) bądź skoki (żaba). Kiedy dziecko przebywa na dworze, można wprowadzać ciekawe ćwiczenia oddechowe, tak by dziecko się dotleniło i urozmaicać mu zabawę.

Po trzecie – rówieśnicy

Każdy pedagog podkreśla, że do prawidłowego rozwoju przedszkolaka potrzebny jest kontakt z rówieśnikami. Wspólne szaleństwa i  zabawy kształtują dzieci i uczą ich przystosowywania się do panujących norm i zasad. Warto zaznaczyć, że wspólne gry wprowadzają w świat dziecka samodyscyplinę, uczą współpracy i zaufania.

Po czwarte – pysznie i zdrowo

Idealnym komponentem wysiłku fizycznego dziecka jest prawidłowo zbilansowana dieta. Złożona z pełnowartościowych produktów wielu grup. Według zaleceń dietetyków największa grupę powinny jednak stanowić warzywa i owoce, których należy spożywać min. 5 porcji dziennie. Należy poświęcić chwilę i zastanowić się jak ma wyglądać jadłospis naszego przedszkolaka. Skomponowanie zróżnicowanej diety nie musi być trudne, ponieważ warzywa i owoce mogą mieć postać musów czy koktajli.

Po piąte Energia i woda

Kaloryczność i energetyczność potraw, które dziecko spożywa powinno być dostosowane do jego aktywności w ciągu dnia. Wycieczka, zawody sportowe są bardziej wymagające pod względem energetycznym niż przeciętny dzień spędzony w przedszkolu. Dziecku powinno dostarczać się tyle energii ile jest w stanie spożytkować w ciągu dnia. Nie należy zapominać o śniadaniu, ponieważ jest ono jednym z podstawowych posiłków i zapewni maluchowi odpowiednią dawkę energii na najbliższe godziny. W czasie aktywnych i intensywnych dni  należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody, kiedy jednak wysiłek trwa dłużej niż 2 godziny można podać przedszkolakowi mus bądź sok, który oprócz nawodnienia zapewni dziecku również zastrzyk witamin i minerałów utraconych podczas aktywności.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *