Blog

Zdrowe odżywianie poza przedszkolem

To, w jaki sposób odżywiamy teraz nasze dzieci, zaprocentuję w przyszłości. Dlatego warto zadbać, aby maluch odżywiał się zdrowo poza przedszkolem. Zbilansowana i racjonalna dieta powinna towarzyszyć mu również poza nim. Prawidłowe żywienie przedszkolaków gwarantuję ich prawidłowy rozwój poznawczy, fizyczny i społeczny. Zdrowe odżywianie przedszkolaka? Jak właściwie powinno ono wyglądać?

Po pierwsze – regularność posiłków przedszkolaka

Odpowiednia ilość posiłków i ich regularność to podstawa do idealnej diety dla przedszkolaka. Cykliczne spożywanie posiłków sprzyja odpowiedniemu poziomu glukozy we krwi – co w efekcie zapobiega chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca i warunkuje świetny metabolizm. Długie przerwy w posiłkach zmuszają organizm do magazynowania energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Różnorodnie znaczy dobrze!

W diecie każdego człowieka istotną rolę odgrywa różnorodność produktów. Rodzice powinni starać się, aby dostarczać dziecku smakołyków z każdej grupy żywności. Niezaprzeczalnie podstawą powinny być produkty zbożowe, które są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, ale także wielu składników mineralnych, w tym magnezu, żelaza, cynku. Warto podkreślić, że zawierają również dużą ilość błonnika. Do produktów pełnoziarnistych możemy zaliczyć: pieczywo pełnoziarniste, makarony razowe, kasze gruboziarniste.

Opiekunowie czy rodzice, nie mogą również zapomnieć o warzywach i owocach. Są one bogactwem witamin i składników mineralnych. Oprócz standardowej formy warzywa i owoce można podawać przedszkolakowi i formie musów, przecierów, koncentratów i soków. Należy zadbać, aby maluszek spożywał je minimum 5 razy dziennie. Przy przygotowaniu i planowaniu posiłków z warzyw czy owoców warto inspirować się produktami sezonowymi.

Rozkosznie mleczna dieta przedszkolaka

Mleko i jego przetwory są źródłem wapnia, który w okresie przedszkolnym jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości młodego organizmu. Jeśli dziecko nie przepada za mlekiem, to w jego diecie warto ująć – jogurty, kefiry czy sery. Warto ograniczać spożywanie serów podpuszczkowych, ponieważ z zasady zawierają one dużą ilość tłuszczu.

Ryba, mięso? Produkty z dużą ilością białka!

By dieta dziecka była zbilansowana i urozmaicona, należy przedszkolakowi dostarczyć również produktów wysokobiałkowych, do których możemy zaliczyć: mięso, ryby i jaja i rośliny strączkowe. Warto zaznaczyć i zwrócić szczególną uwagę na ryby, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy D.

Co z tym tłuszczem w diecie przedszkolaka?

Komponując dietę przedszkolaka, nie można zapomnieć o tłuszczu. Rodzice powinni mieć jednak kontrolę nad jego ilością i jakością. Dieta przedszkolaka powinna zawierać mix tłuszczów zwierzęcych i roślinnych.

Woda czy sok – co lepsze dla malucha?

Przedszkolak potrzebuję dziennie około 2l płynów. Najlepiej, aby dziecko piło wodę, warto wyrabiać w dzieciach również nawyk picia herbatek ziołowych, kakao, czy wyciskanych na świeżo soków. Rodzice powinni jednak unikać podawania słodzonych napojów gazowanych.

Zdrowe odżywianie zapewni przedszkolakowi prawidłowy rozwój na wielu płaszczyznach. Jeśli rodzice są zwolennikami zdrowego stylu życia to przedszkolak również się tego nauczy. Jeśli rodzice nie będą mieć przekonania do zdrowego odżywiania albo sami nie będą odżywiać się w sposób zbilansowany przedszkolak również nie będzie widział w tym sensu.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *