Blog

Zajęcia plastyczne w przedszkolu

Okres przedszkolny jest dynamicznym okresem rozwoju dziecka zarówno pod względem fizycznym jak i osobowościowym. Zajęcia, które mają charakter twórczy jak plastyka, taniec, muzyka czy aktywności teatralne sprawiają dziecku ogromną radość. Aktywne uczestnictwo w takich zajęciach jest dla każdego przedszkolaka wspaniałą zabawą. Dziecko poznaje samego siebie, swoje możliwości, oswaja się z innymi, nabiera pewności i zaufania do własnych talentów.

Zajęcia plastyczne w przedszkolu

Zajęcia z plastyki stanowią dla dziecka jedną z pierwszych form niewerbalnego komunikowania się z otoczeniem. Kiedy dajemy dziecku kredki, farbki wprowadzamy go w świat fantazji. Rysunek dziecka to część jego duszy. Za jego pomocą wyraża swoje myśli i uczucia, a doświadczony pedagog analizując go prawidłowo często może pomóc dziecku pokonać trudności, z którymi aktualnie mierzy się dziecko. W edukacji przedszkolnej ważne jest aby zabawy plastyczne uwzględniały kreatywność i indywidualizm dziecka, dawały mu swobodę wyrażania swoich uczuć. Ważne również by przedszkolak mógł korzystać z różnych technik i form plastycznych.

Muzyka dla przedszkolaka

Śpiew stanowi dla dzieci powszechna formę muzycznego wyrazu. Piosenka to najłatwiejsza i najbliższa dziecku forma muzyczna. W sposób naturalny zbliża maluszka do muzyki, daje mu możliwość wyzwalania przeżyć i emocji. Dziecko w przedszkolu poznaje takie elementy muzyki jak melodia, rytm, tempo, akompaniament. Mówiąc o rozpowszechnieniu muzyki wśród dzieci nie można rozpatrywać słuchania jej w oderwaniu od innych form aktywności muzycznej takiej jak śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce.

Tańczący przedszkolak

Zajęcia taneczne z dziećmi w przedszkolu to doskonała forma modelowania prawidłowej sylwetki. Maluchy niezwykle żywiołowo i spontanicznie reagują na taniec, a muzyka pozwala im się otworzyć, ośmiela i ułatwia komunikowanie z rówieśnikami.

Edukacja teatralna w przedszkolu

Ważną rolę w rozwijaniu wyobraźni, odnajdywanie własnych talentów, kształtowanie wrażliwości, uspołecznianie odgrywa edukacja teatralna. Teatr tworzony dla dzieci i przez dzieci, będący syntezą sztuk, stwarza możliwość posługiwania się różnymi formami artystycznymi. Dzieci reagują w sposób spontaniczny, są wyjątkowo chłonnym odbiorcą. Dziecko ucząc się tekstu pod opieką osoby dorosłej, uczy się współpracować a przy okazji nauczyciel może wyłapać i korygować tak często jeszcze w tym okresie wady wymowy. Dla najmłodszych dzieci idealnie nadają się proste utwory o skąpej fabule, a za to pełne akcji i żywego ruchu. Znakomicie w przedszkolu sprawdzają się kukiełki, które zrobiła pani oraz te, które samodzielnie wykonały. Dzieci chętnie urządzają dla siebie i innych różnego rodzaju teatrzyki. Tematem tych przedstawień są często historie ukazujące przeżycia dzieci, uproszczone opowiadania, baśnie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *