Blog

Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu

Przedszkole w Józefowie

Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu bywają trudne nie tylko dla maluchów, ale również  dla ich rodziców.  Przekroczenie progu przedszkola to czas wielkich zmian dla całej rodziny. Pierwsze dni przedszkolaka w przedszkolu wymagają odpowiedniego przygotowania, ponieważ związany jest z silnymi przeżyciami i emocjami dla każdego z jej członków.  Niektóre dzieci płynnie wchodzą w nowe środowisko i są otwarte na kontakty z rówieśnikami. Zdarzają się jednak maluch dla których ten proces nie przebiega tak gładko.

Rodzice często zadają pytanie: „Jak przygotować się do pierwszej wizyty dziecka w przedszkolu?”

Niezależnie od tego jakie usposobienie ma dziecko, warto dołożyć wszelkich starań, aby czas adaptacji w przedszkolu był dla niego wyjątkowy i nie sprawił mu przykrości lub poczucia braku bezpieczeństwa. Z tego powodu większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne.  Zajęcia adaptacyjne w przedszkolu to często wyzwanie ale również niezbędna forma przystosowania dziecka do nowego miejsca.

Wskazane jest, aby pierwszy kontakt z przedszkolem o ile to możliwe odbył się w obecności rodzica ponieważ większość maluchów potrzebuje wsparcia osób bliskich .

Zapewnienie im takiego komfortu sprawia, że są one bardziej otwarte na nieznajome osoby i nowe otoczenie. Rodzice są również wsparciem dla nauczycieli w objaśnianiu i wytłumaczeniu dziecku zasad, według,  których należy postępować w nowej, przedszkolnej grupie. Należy również zauważyć, że to rodzice budują emocjonalny stosunek dziecka do przedszkola. Jeśli są oni przekonani o słuszności przedszkolnego wychowania dziecko nie czuje obaw przed przyszłą zabawą i nauką w nowym środowisku. Emocje rodziców przekładają się na dziecko, stąd bardzo ważne jest nastawienie mamy i taty do nowego etapu w życiu malucha.

Ile trwa adaptacja dziecka w przedszkolu? Zajęcia adaptacyjne są niezbędne

Czas trwania zajęć zawsze jest indywidualny. Często przedszkola organizują kilkudniowe dni adaptacyjne, które trwają po kilka godzin dziennie w tym czasie dzieci zapoznają się z rówieśnikami i wychowawcami, mogą obejrzeć każde pomieszczenie przedszkola oraz mają możliwość poznania nowych zabaw, które już niedługo będą im towarzyszyły.

Program adaptacyjny przedszkolaków powinien bazować na szczegółowej wiedzy o rozwoju dziecka i określać relacje oddziaływań pedagogicznych oraz struktury przedszkola. Takie działanie  może zapewnić dziecku lepszy start w przedszkolu. Nie należy jednak zapominać o fakcie, że  każde dziecko rozwija się indywidualnie i potrzebuje indywidualnego podejścia do tego procesu.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *