Blog

Wpływ muzyki na rozwój przedszkolaka

Wrażliwość na rytm muzyczny może objawić się już u najmłodszych dzieci. I choć maluchy we wczesnym wieku przedszkolnym nie znają jeszcze profesjonalnych tonów, to jednak wielokrotnie widzimy, jak poruszają się przy muzyce i nabywają umiejętność odtwarzania prostych melodii. Dlaczego warto postawić na rozwój muzyczny w wieku przedszkolnym?

                                                        

Jakie są zadania przedszkola w zakresie rozwoju muzycznego dziecka?

 

Według obserwacji specjalistów, w okresie przedszkolnym kształtuje się  bogaty zestaw umiejętności muzycznych u dziecka, między innymi:

  • wykształcenie czułości na różnice w wysokościach dźwięków – przebiega do ok. 6 roku życia i pozwala dzieciom wypracować poprawną intonację podczas śpiewu i gry na instrumentach;
  • rozwój wyobrażeń słuchowych, niezbędny do odtwarzania melodii głosem.

 

Dziecko uczęszczające do przedszkola ma możliwość częstego spotkania z muzyką. Już w najmłodszej grupie przedszkolnej dzieci uczą się piosenek oraz wystukiwania rytmów przy pomocy dłoni lub dostępnych instrumentów muzycznych. W naszym przedszkolu oferujemy także zajęcia rytmiki dla dzieci. Są to specjalne zajęcia muzyczne, mające za zadanie wykształcenie opisanych umiejętności muzycznych u dziecka.

 

Rola rodziny w rozwoju muzycznym dziecka

 

Bardzo ważna jest także rola rodziców i najbliższych krewnych w zapewnieniu dziecku możliwości pełnego rozwoju w kierunku muzycznym. Niektóre maluchy same wykazują zainteresowanie muzyką. Inne warto do tego zachęcać. Rodzice mogą robić to na różne sposoby, np.;

  • angażując dzieci we wspólne zabawy muzyczne, takie jak: wspólne śpiewanie, taniec, uczestnictwo w festynach dla dzieci;
  • podejmowanie bezpośrednich działań, mających zainteresować dziecko muzyką i nauczyć je podstawowych umiejętności, np. zajęcia w szkole muzycznej, prywatne zajęcia gry na jakimś instrumencie (jeżeli rodzic potrafi grać na instrumencie, to on może być nauczycielem).

 

Dzieci  bardzo często wykazują zainteresowanie muzyką już we wczesnym dzieciństwie. Ułatwiając im prawidłowy rozwój w tym zakresie, można nauczyć dziecko obcowania z muzyką, i, być może ukierunkować je na dalsze doskonalenie w tej dziedzinie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *