Blog

Święta oczami przedszkolaka

Święta oczami przedszkolaka

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To niezwykły, magiczny i rodzinny czas. W świątecznym pędzie rodzice nie raz zapominają o najmłodszych domownikach. Szykowanie świątecznych potraw, prezenty i dekoracje absorbują ich tak, że dzieci zamiast pomagać to tylko przeszkadzają. Dlaczego warto dziecko wprowadzić w świat świątecznego szaleństwa? Czy Twoja pociecha zostanie w tym roku pomocnikiem Św. Mikołaja? Jakie znaczenie mają prezenty, czy są dla dziecka najważniejsze?

Zaangażowanie dzieci w pomoc przy przygotowywaniu Świąt Bożego Narodzenia nie jest rzeczą najprostszą, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować. Wybranie właściwych czynności, które odpowiadają jego umiejętnościom, będzie kluczowe. Dzięki zaplanowaniu tego co możecie zrobić na święta razem, te przygotowania nie będą tylko obowiązkiem ale również świetną zabawą!

 

Jak zachęcić przedszkolaka do świątecznych przygotowań?

Dzieci z reguły na prośby o pomoc reagują niechętnie. Warto jednak pamiętać, że tylko na, te kiedy czynności, o których wykonanie prosi rodzic, są nudne i nieatrakcyjne. Najłatwiej uzyskać pomoc od dzieci, które same garną się do pomocy i wyręczają rodziców w każdej sytuacji. Jeśli dziecko niechętnie angażuje się w pomoc, można zacząć od próśb o drobnostki np. podanie czegoś. Kiedy dziecko spełni prośbę, warto je odpowiednio pochwalić. Dzięki temu będzie czuło się potrzebne i ważne. Dzieci w wieku przedszkolnym można odpowiednio motywować, prosząc je o wykonanie czynności, których efekty widać szybko np. pomoc przy ubraniu choinki. Motywacją może również okazać się częsta zmiana czynności, w których dziecko pomaga. Będzie ono chciało szybko sprawdzić się w nowej roli, dlatego w pełni zaangażuje się w swoje nowe obowiązki. Wybierając momenty, w których dziecko może pomóc warto wziąć pod uwagę jego wiek i zdolności – zbyt trudne zadania oraz krytyka kiedy zrobi coś niedokładnie na pewno go zniechęcą. Dodatkową zachętą mogą okazać się nagrody, będzie to motywacja pozytywna, która sprawdza się zdecydowanie lepiej niż krytykowanie lub okazywanie niezadowolenia z tego co dziecko zrobiło.

 

Dzieci zazwyczaj lubią wszelkie świąteczne przygotowania. Magiczny czas Bożego Narodzenia to właśnie ubieranie choinki, dekorowanie pierniczków czy świątecznych kartek. Do tych czynności na pewno nie trzeba namawiać żadnego przedszkolaka. Wyrzucenie śmieci, pomoc tacie na podwórku bądź ułożenie zastawy na stole to zdecydowanie co innego. Te nudniejsze czynności warto dzieciom urozmaicać i mówić o nich jak o zabawach np. odkurzanie może być wyciąganiem niewidzialnych potworków z dywanu, przy rozkładaniu zastawy możecie razem śpiewać, albo wymyślać różne rodziny które będą składały się z pani łyżki, pana widelca, wujka nożyka. Wszystkie maluchy uwielbiają pracę manualne dlatego do prac w kuchni raczej nie trzeba, ich zbyt długo namawiać.

 

Prezenty są najważniejsze?

Większość rodziców zapewne pamięta jeszcze czasy kiedy sami czekali na przybycie Świętego Mikołaja oraz niezwykły czas związany z oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę. I chociaż każdy niecierpliwie czekał i dopytywał co znajdzie się pod choinką, to dzisiaj po latach nie ma to już znaczenia. Każdy przedszkolak jest zawsze bardzo żywo zainteresowany tym co w tym roku dostanie pod choinkę. Warto jednak zadbać o to, aby prezent od Św. Mikołaja był tylko dodatkiem. Wyprawa z tatą po choinkę, wybieranie karpia, robienie ozdób świątecznych, rozmowy na temat niezapowiedzianego gościa – to one zapadną naszym pociechom w pamięć i będą miłymi świątecznymi wspomnieniami. Zadbajmy o to, aby nasze dzieci miały równie piękne wspomnienia co my. Święta to czas, który każdemu człowiekowi ma dostarczyć radości i być okazją do spędzenia czasu z najbliższymi. Nie dajmy wpędzić się w wir obowiązków i świątecznego szaleństwa, które mogą nas odsunąć od tego, co jest w Święta naprawdę ważne – czasu spędzonego w gronie rodzinnym.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *