Blog

Sport dla przedszkolaka to zdrowie!

przedszkole Otwock

Pamiętajmy aby od najmłodszych lat „zaszczepić” dziecku zamiłowanie do ruchu. Edukacja sportowa przedszkolaka ma na celu promować zdrowy styl życia, rozwijać pasje sportowe. Zajęcia ruchowe mają podstawowe znaczenie dla rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci a gry i zabawy ruchowe stanowią jedną z najciekawszych form zajęć. Polepszają one stan zdrowia, uczą współdziałania i funkcjonowania w grupie. Niezależnie od zajęć -czy to rytmika, gimnastyka czy spacer wpływają one pozytywnie na charakter dzieci, wprawiają ich w radosny nastrój i dobre samopoczucie.
Gry edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym to przede wszystkim rozrywka. Bardziej ciekawe będą dla najmłodszych gry, które łączą naukę i zabawę. Niosą w sobie jakąś misję, trzeba coś znaleźć, kogoś uratować, a przy okazji czegoś w przyjemny sposób się nauczyć. Takie gry zazwyczaj ćwiczą umiejętności jakie dziecko zdobywa na danym etapie kształcenia.

Najmłodsze dzieci w wieku przedszkolnym bawiąc się poznają kolory, kształty, literki i cyferki.
Aby lepiej i przyjemniej dziecko przyswajało wiedzę zazwyczaj przewodnikiem po programie jest ulubiony bohater jak np. Kubuś Puchatek, czy rybka Nemo. Często na większą uwagę zasługują programy edukacyjne niż typowe kursy książkowe. Ćwiczą one wszystkie aspekty nauki języka- rozumienie, czytanie, mówienie i pisanie. Zawierają też słowniczki obrazkowe, dzięki temu dziecku łatwiej zapamiętać nowe słowa. Dzieci w wieku przedszkolnym codziennie uczą się czegoś nowego.

Gry przyrodnicze dla przedszkolaków uczą dziecka od najmłodszych lat podstaw ochrony środowiska, jak np. wyrzucanie papierków do kosza. Nauka przyrody lepiej pozwoli maluchowi zrozumieć świat, który go otacza. Zjawiska takie jak zmiana pór roku, nazewnictwo zwierząt i roślin to niektóre zagadnienia do poznania w grach edukacyjnych, które zaprocentują w szkole.
Dziecko chętnie maluje i tworzy- wkleja, wycina, lepi z plasteliny, buduje z klocków rozmaite konstrukcje. Warto więc zainwestować w wszelkiego rodzaju gry, które usprawniają tę umiejętność.

Aby dziecko odkrywało swój potencjał i stymulowało rozwój warto sięgnąć po sprawdzone gry np. oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci. Gry i zagadki logiczne są świetnym treningiem rozwojowym. Do popularnych gier logicznych dla najmłodszych zaliczamy zabawy polegające na dopasowaniu, porządkowaniu i kategoryzowaniu przedmiotów lub ludzi. Takie gry zmuszają dziecko do myślenia, a dokładniej do dedukcji, w celu rozwiązaniu zagadki.

Starszy maluch potrzebuje ćwiczeń motorycznych i umysłowych. Poznaje kolory, literki, a nawet cyfry. Polubi on zestawy prostych łamigłówek i rysowanek na łatwo ścieralnej tekturze. Można je rozwiązać i poprawiać bez końca. Pamiętajmy o grach, które uczą zręczności np. celowanie piłką do kręgli. Dla starszych przedszkolaków będą gry edukacyjne i zabawy uczące podstawowych informacji o świecie np. różnego rodzaju zgadywanki dotyczące ludzi, zwierząt, państw, zwyczajów. Ostatnio popularne wśród dzieci są zestawy kostek do gry. Maluch rzuca je i układa w dowolnej kolejności, i na podstawie obrazków znajdujących się na nich snuje własną opowieść na ich temat. Taka zabawa rozwija słownictwo i ćwiczy wyobraźnie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *