Blog

Przegrzewanie przedszkolaka

Przegrzewanie przedszkolaków – czemu nie należy tego robić?
Powszechna opinia głosi: Czym cieplej jest dziecku, tym jest zdrowsze! Nic podobnego, lekarze ostrzegają, że jest zupełnie odwrotnie. Jak ubierać przedszkolaka w okresie jesienno-zimowym?

Przegrzewanie – podstawowy błąd
Przegrzewanie to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców. W szczególności dotyczy dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola. Większości rodzicom chłód kojarzy się z przeziębieniem i dużym dyskomfortem – co jest zrozumiałe. Dlatego gdy, zaczyna robić się zimniej, rodzice w obawie przed zachorowaniem zaopatrują dziecko w dodatkową odzieży. Okazuję się jednak, że takie działanie może przynieść odwrotny skutek. To właśnie „zimny wychów” ochroni dzieci przed przeziębieniem.
Zbyt ciepło ubrane dziecko, nadmiernie się poci i jest bardziej podatne na przewianie . Najlepszym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na tzw. „cebulkę”. Tyczy się to szczególnie maluchów, które chodzą do przedszkola lub żłobka. Dzięki takiemu ubiorowi panie wychowawczynie mają możliwość zdejmowania warstw dziecku, kiedy robi się gorąco. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kiedy dziecko biega i bawi się, może być ubrane lżej, tak by odzież nie przeszkadzała, przedszkolakowi w codziennej zabawie.
Tolerancja chłodu
Organizm przyzwyczajony do niższych temperatur lepiej znosi chłodne dni. Dla przedszkolaków chowanych w warunkach przegrzewania – jesienne chłody są już dużym wyzwaniem. A zima dopiero przed nami… Przegrzane maluchy źle znoszą niskie temperatury, szybciej marzną. Przedszkolaki stopniowo przyzwyczajane do przebywania w chłodniejszym środowisku rzadziej chorują i nie odczuwają zmian pogody. Warto zaznaczyć, że dobrym rozwiązaniem do przyzwyczajenia przedszkolaka do jesiennych chłodniejszych dni mogą być codzienne spacery. Na swój sposób trenują one układ odpornościowy, poprawiają krążenie i dotleniają organizm. Hartowanie maluszka to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, ale również odpowiednia temperatura i wilgotność pomieszczeń w domu. Odpowiednią temperaturą do funkcjonowania malucha jest od 21 do 22 stopni, w nocy jednak temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni.

Przegrzewanie to powód gorszego znoszenia alergii
Kaszel, podkrążone i zaczerwienione oczy, zakatarzony nos to najczęstsze objawy alergii. Dziecko, któremu duszno i gorąco gorzej znosi wszystkie z tych dolegliwości. Niska temperatura obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza katar i ułatwia oddychanie przedszkolakowi. Temperatura pomieszczenia ma bardzo istotne znaczenie, kiedy przedszkolak zmaga się z alergiami skórnymi. Skóra, na której powstały zmiany alergiczne piecze i swędzie, kiedy jest spocona co dodatkowo będzie denerwować dziecko, a jednocześnie nie pozwoli zagoić się ranom.

Lepszy humor i dłuższa zabawa
Przegrzane dziecko niechętnie się bawi – jest rozdrażnione. Kiedy się bawi jest mu za gorąco i wilgotno, kiedy przestaje ubranie staje się zimnym kompresem nieprzyjemnym dla jego ciała. Jeśli dziecku jest zimno, wystarczy by zaczęło się ruszać i nagle staję się przyjemnie i ciepło. Tej zależności nie można jednak przenieść na to kiedy dziecku jest zbyt gorąco i nie może zdjąć ubrania.
Każdy rodzic powinien pamiętać, że dzieci niechętnie mówią o tym, że jest im za zimno czy za gorąco. W przedszkolach niejednokrotnie, nawet kiedy dziecko manifestuje, że coś mu nie odpowiada Panie nie mają możliwości zmiany odzieży, gdy dziecko ubrane jest w nieodpowiednie ubrania, które tworzą tylko jedną warstwę. Jeśli dziecko jest przedszkolakiem warto ubierać je lżej, a jeżeli rodzic ma bardzo duże obawy co do zachorowania dziecko – neutralnym dla niego zachowaniem będzie ubranie go „na cebulkę” Wtedy w przypadku zbyt gorącej temperatury, dziecko rozbierze się samo bądź poprosi o to opiekuna. Rozwiązaniem jest również pozostawienie w przedszkolu ubrania na zmianę .

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *