Blog

Przedszkolny patriota

Wiek przedszkolny to okres, w którym dziecko z zainteresowaniem chłonie obrazy świata, zadaje wiele pytań. Jednak trudno u trzy czy czterolatka dostrzec dojrzałą postawę patriotyczną.

Rodzice wzorem do naśladowania
Spróbujmy małymi krokami budzić w przedszkolaku miłość i przywiązanie do kraju. Oczywiście postawa patriotyczna to dla niego pojęcie abstrakcyjne. Wiedząc jednak, że dziecko uczy się przez naśladowanie wzorem dla niego są przede wszystkim dorośli: rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodziny. W miarę poznawania świata rozszerza się jego najbliższe środowisko wraz z domem rodzinnym funkcjonuję ono w przedszkolu, w którym z pewnością czuje się bezpiecznie. Dlatego tak ważna role w kształtowaniu postaw patriotycznych odgrywa we wczesnym etapie życie przedszkole. To nauczyciel przebywając z dzieckiem wiele godzin ma możliwość wprowadzenia go w temat patriotyzmu, ucząc wykonywania różnych prac użytecznych, odpowiedzialności za ich wykonanie, szacunku do towarzyszy zabawy.

Ważne są zajęcia, które przemawiają do świadomości, uczuć, wyobraźni malucha takie jak: czytanie wierszy, śpiewanie piosenek, czytanie opowiadań i baśni, oglądanie inscenizacji historycznych, chodzenie do muzeów i galerii na wystawy, na seanse kinowe i koncerty. Kształtując postawę patriotyczną nie można zapomnieć o dostrzeganiu całego piękna przyrody ojczystej i jej szanowaniu. Każdy spacer, wycieczka, uroczystość w plenerze, pokazywanie godła Polski i chorągwi to metody pracy, które realizują edukacje patriotyczną.

Przedszkole pierwszym krokiem do postawy patriotycznej

Pamiętajmy, że przedszkole to pierwszy stopień systemu szkolnego. W każdym kraju od najmłodszych lat uczy się dzieci nazwy państwa, w którym żyją, nazwy jego stolicy, hymnu, godła, i flagi. Nauczyciel powinien działać zgodnie z postawą programową, a zajęcia zawsze powinny być ciekawe dla dzieci.

Pęd cywilizacji spowodował, że zapomniano o takich pojęciach jak: patriotyzm, ojczyzna, bohaterowie. Wychowanie pokolenia patriotów to proces długotrwały, należy go zaczynać od najmłodszych lat. Jaki obraz Ojczyzny ukształtuje się w dziecku, zależeć będzie od jego tożsamości narodowej, przywiązania do kraju, wrażliwości na zmiany w zachodzącym świecie.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *