Blog

Poczytaj mi bajkę!

dentysta Bielany

Poczytaj mi bajkę!

Obecnie dużo mówi i pisze się o tym, że warto czytać dzieciom. Trochę mniej jednak słychać o tym, co czytać. Tymczasem na rynku literatury dziecięcej, są jak wszędzie rzeczy mniej lub bardziej wartościowe. Pedagodzy podkreślają, że w tym wypadku zawsze sprawdza się powrót do klasyki – powrót do bajek!

Większość rodziców z nostalgią wspomina chwile, kiedy ktoś z bliskich czytał im na dobranoc opowieści i bajki. Dla wielu słuchanie tych opowiastek często było pierwszą fascynującą podróżą w nieznane.

Pierwsze koty za płoty!

Każda z bajek czy opowieści pobudza wyobraźnię przedszkolaka, dzięki temu uczy się on logicznego myślenia, stawiania pytań, ale też znajdywania na nie odpowiedzi. Częste czytanie bajek dzieciom to bardzo dobra podstawa do rozpoczęcia nauki w przedszkolu, czy szkole. Dzięki temu przyzwyczaja się on do skupienia się na lekcji i skoncentrowaniu się na zadaniach szkolnych. Bez wcześniejszego treningu książkowego dziecko może czuć się zagubione, a z pewnością szkolne obowiązki będą dla niego trudniejsze.

Pierwsza książka to podstawa do zbudowania solidnej więzi dziecko-rodzic

Wspólne zabawy i czynności zbliżają do siebie członków rodziny. Słuchanie i czytanie opowieści nie dość, że jest elementem prawidłowego rozwoju każdego człowieka, to może być sposobem na zacieśnienie więzi, pomiędzy dzieckiem a rodzicami bądź dzieckiem a rodzeństwem. Udowodniono, że już w pierwszych miesiącach życia warto niemowlakowi czytać krótkie opowieści, ponieważ sam głos bliskiej osoby sprawia, że dziecko czuję się bezpiecznie. Przy okazji dzięki temu, że często słyszy dany dźwięk, uczy się rozpoznawać domowników.

Dlaczego właśnie bajki?

Głównie dlatego, że to dobra i sprawdzona literatura. Większość bajek zawiera treści, które rozwijają wszechstronnie. Czytanie opowieści to świetny bodziec do rozwoju kształtowania tożsamości i integracji psychicznej. Baśnie i bajki to sposób na poradzenie sobie z lękami i obawami egzystencjalnymi, z jakimi dziecko zderza się codziennie w okresie przedszkolnym. Mając do dyspozycji świat bajkowy i własną wyobraźnie jest w stanie poczuć się bezpiecznie i poradzić sobie z problemami.

Jak czytać?

Ważne, aby znaleźć codzienny czas na czytanie z dzieckiem. Powinien to być swojego rodzaju rytuał, czas szczególny, kiedy rodzic ma czas tylko dla dziecka. Najlepiej, aby zagłuszyć wtedy wszystkie nadajniki, które mogą zagłuszać te słodkie chwile.

Czytając baśnie, warto wsłuchać się z mądrość dzieci, które nie są skażone socjalizacją. Często przedszkolaki chcąc, by czytać im jedną bajkę kilka razy. Rodzic nie powinien negować takiej prośby, widocznie w tej opowieści jest coś szczególnie ważnego. Często zdarza się również, że dziecko nie chce słuchać do końca danej bajki. Warto zaufać intuicji  dziecka, ono wie, czego potrzebuje w danym momencie rozwojowym.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *