Blog

Strategie wyciszające dla przedszkolaka

przedszkole Józefów

To oczywiste, że dzieci potrzebują dużo ruchu i zmienności. Ich wiek pozwala im na nadmierną ciekawość i ekspresyjne zachowania. Jest to czas kiedy każdy młody człowiek rozpoznaje swoje emocje, odkrywa nowe zjawiska, które istnieją na świecie i wykształca swoje umiejętności poznawcze i społeczne. Mimo tego, każdy rodzic wie, że są dni kiedy ich pociecha jest zbyt aktywna i daje opiekunom  “w kość”. Prezentujemy parę pomysłów, które stosowane regularnie pomogą wyciszyć przedszkolaka.

  1.   Stwórz bezpieczną relację opiekun-dziecko: Sprawa oczywista w teorii, ale czasami mniej oczywista w praktyce. Dziecko, potrafi nadmiernie wyrażać swoje emocje lub być nadaktywne kiedy nie czuje się bezpieczne. Radzi sobie wtedy skrajnymi metodami, które zazwyczaj działają czyli płaczem krzykiem i hałasem. Warto zastanowić się czy nasze dziecko, na pewno czuje się zrozumiane i wysłuchane. Nie można bagatelizować emocji dziecka, nawet jeżeli nie są takie jakbyśmy chcieli. Należy skupić się na źródle takich emocji i podchodzić do dziecka z opiekuńczością i zrozumieniem. Warto również wpisać w grafik czas, który poświęcimy dziennie tylko dla dziecka i nie odkładać wspólnych spotkań na później.
  2. Zmień dietę: Już pewnie nieraz słyszałaś, że cukier szkodzi. Jest to prawda, a szczególnie jest on szkodliwy dla dzieci. Powoduje nadwagę i otyłość, psuje zęby i wpływa na zachowania dziecka. Jeżeli w diecie dziecka znajduje zbyt dużo słodkości to staje się ono nadaktywne i ma problemy z zachowaniem spokoju. Jeżeli chcesz wyciszyć swojego przedszkolaka usuń z diety słodycze i obserwuj efekty.
  3. Wpleć dużo ruchu w codzienny grafik: Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem i w ciągu dnia ma za dużo energii, warto zastanowić się czy twojemu dziecku nie brakuje ruchu. Może czas na jakieś nowe zajęcia sportowe? Znajdź parę placówek gdzie możesz zapisać swojego malucha i zaproponuj mu, co by chciał robić w wolnym czasie. Regularna aktywność będzie regulować nadmierne pokłady energii i pozytywnie wpłynie na zdrowie twojego przedszkolaka.
  4. Ogranicz dostęp do sprzętu elektronicznego do minimum:  Po pierwsze oglądanie telewizji lub granie na tablecie, komputerze czy telefonie to bierny odpoczynek, który nie jest zalecany dzieciom. Siedzenie jest niekorzystne zarówno pod względem utrzymania prawidłowej masy ciała dziecka jak i spełnienia codziennych norm na ruch i aktywność. Po drugie szybkie kolorowe obrazy i głośny dźwięk pobudzają mózg malucha i nie pozwalają mu się zrelaksować. Jeżeli to tylko możliwe zapewnij dziecku dostęp do różnych zabawek, czytanek i gier aby jak najmniej czasu spędzało przed telewizorem. Bajka w telewizji na dobranoc to też nie najlepszy pomysł. Zamiast tego możesz puścić dziecku  słuchowisko lub przeczytać mu bajkę.
  5. Stwórz spokojną atmosferę: Dziecko jest podatne na wszystkie czynniki zewnętrzne. Jeżeli w domu jest dużo hałasu, krzyków i głośnej energicznej muzyki to dziecko staje się nadmiernie pobudzone. Jeżeli zamiast podejść i o coś zapytać, wolimy krzyczeć przez cały dom, dziecko może nauczyć się takiej samej formy komunikacji. Może to wpłynąć na problemy z wyciszeniem. Staraj się mówić spokojnym głosem i parę godzin przed snem zmieniaj muzykę z rocka na spokojniejszą wersję.
  6. Niech dziecko ma swoje magiczne miejsce: Przeznacz jeden pokój, albo chociaż jego małą część na stworzenie bezpiecznego zakątka dla przedszkolaka. Miejsce zaopatrz w koce, poduszki i ulubione pluszaki. Niech to będzie miejsce gdzie dziecko będzie mogło zawsze wejść i się zrelaksować.
  7. Ustal grafik dnia: dokładny rozkład dnia pozwoli usystematyzować dzień malucha i łatwiej wtedy uniknąć sytuacji gdy znudzone dziecko, zacznie zachowywać się nadaktywnie. Dodatkowo ustal tą samą porę na zasypianie. Organizm przyzwyczai się do jednej godziny, a hormony produkowane zawsze przed snem będą uspokajać dziecko i relaksować do snu. 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *