Blog

Nowe technologie dla przedszkolaka

przedszkole otwock

Telewizor, komputer, tablet, smartfon, konsola do gier – jest to podstawowe wyposażenie domu, w którym mieszka rodzina z dziećmi. To co dla pokolenia rodziców niezwyczajne dla najmłodszych naturalne niczym powietrze. Dzieci zaskakują nie raz, szybkością z jaką opanowują tajniki sprzętu elektronicznego. Jaki jest wpływ elektroniki na rozwój dzieci? Na świecie znaleźli się zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy nowych technologii. Po raz kolejny stajemy przed skrajnymi opiniami i decydujemy się na szary środek. Najważniejszy jest umiar i znalezienie złotego środka. Oto parę faktów:

  1. Telewizja jest niewskazana w każdym wieku: Wiele bajek edukacyjnych jest dedykowana dla najmłodszych maluchów i teoretycznie nie ma przeciwwskazań do ich oglądania. Psychologowie uważają jednak, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć żadnej styczności z telewizją i migającymi obrazami. Głównym zadaniem niemowlaka jest zapoznanie się z otaczającym światem. Fascynują go różne kształty, kolory i struktury, a obrazy w telewizji są pozbawione zarówno kształtów, jak i struktury. Wrażenia, których uczy się niemowlę są wybrakowane i niekompletne. Tego samego argumentu można użyć do dzieci w starszym wieku. Zbyt częste oglądanie telewizji zmniejsza wyobraźnie dziecka gdyż obrazy są mu narzucone. Mózg nie traci czasu na wyobrażanie sobie, ponieważ nie jest to potrzebne. 
  2.  Nie korzystaj z elektroniki przed snem: Światło wytwarzane przez sprzęt technologiczny zawiera więcej niebieskich fal niż naturalne. Badania wykazały, że to właśnie ten kolor fal zaburza naturalny proces wydzielania melatoniny czyli hormonu snu. Jest to jedna z przyczyn bezsenności ludzi w każdym wieku. Dzieci nie powinny oglądać telewizji ani grać w gry komputerowe przed snem.
  3. Nowe technologie wspierają rozwój umysłowy dziecka: Dzięki technologiom dostępność wiedzy jest olbrzymia. Bezsprzecznie można powiedzieć, że odpowiednia filtracja informacji oraz oglądanie programów edukacyjnych może poszerzyć zasób wiedzy dziecka. Szczególnie pomocne są media przy rozwijaniu pasji najmłodszych. Przedszkolak kochający zwierzęta z zamiłowaniem będzie oglądał programy przyrodnicze. Młody budowniczy odkryje dużo różnych ciekawostek z programów typu: “jak to jest zrobione?” Ważne aby dziecko nie przesiadywało przed ekranami całego dnia, tylko używało ich do poszerzenia wiedzy, którą później może użyć w praktyce.
  4. Rodzinne wyjście do kina wpływa na pozytywne relację : O ile codzienne wieczory przed telewizorem są niekorzystne dla relacji rodzinnych, o tyle wspólne wyjścia do kina mogą stać się rytuałem rodzinnym, który może was przybliżyć. Wszystko zależy od formy w jaką ubierzemy daną sytuację. Oglądając codziennie w domu telewizję tracimy wspólny czas, który moglibyśmy poświęcić na gry, zabawy i rozmowy z dzieckiem. Mimo tego zaplanowana wycieczka do kina, a później rozmowa o obejrzanej bajce i wspólny obiad kreuje dobre relacje rodzinne.
  5. Należy kontrolować w jaki sposób dziecko korzysta z elektroniki: Każda sytuacja ma dwie strony. Ważne aby wybierać te właściwe. I tak dziecko może oglądać filmy pełne przemocy i szyderstw albo uczyć się z filmów przyrodniczych lub przygodowych. Może przesiadywać grając na konsoli w gry albo skakać i tańczyć przy interaktywnych konsolach z czujnikami ruchu. Może traktować technologie jako jedyną formę spędzenia czasu, albo oglądać raz dziennie ulubiony program, a resztę czasu spędzać inaczej. Ważne jest na którą stronę medalu będziemy pozwalać.

Nie mamy wpływu na rozwój świata dookoła i powinniśmy zaakceptować wszechobecną technologie. Ważne, aby zrozumieć, że wszystko co w nadmiarze, źle wpływa na rozwój dziecka. Każdy przedszkolak wspaniale poradzi sobie z zabawą bez sprzętu elektronicznego. Należy pamiętać, aby dziecko spędzało czas nie tylko na korzystaniu z nowych technologii, ale również na zabawę z kolegami, rysowanie, budowanie i poznawanie świata. Nie traktujmy elektroniki jako zapychacz czasu, ale możliwość do rozwoju nowych pasji i zainteresowań. Wtedy osiągnięcie złotego środka będzie możliwe.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *