Blog

Nauka cierpliwości

przedszkole w Józefowie

Chcę już teraz i koniec – czyli jak nauczyć dziecka cierpliwości?

My dorośli nie lubimy czekać. Czemu wymagamy tego do naszych dzieci? Czasem w grę wchodzi ich bezpieczeństwo, czasem wymaga tego sytuacja, a innym razem zasady życia społecznego. Twoje dziecko często się niecierpliwi? Zastosuj techniki, które pomogą twojemu dziecku zrozumieć, dlaczego czasami lepiej jest poczekać.

Zwizualizuj czas

Czas nawet dla nas jest pojęciem abstrakcyjnym – dla przedszkolaków tym bardziej. Dopiero około 9 roku życia dzieci , zaczynają odczuwać różnice pomiędzy 10 minutami, a godziną. Dla dzieci dzień to czynności nie czas. By pokazać maluchowi ulotność czasu zaznacz na zegarze aktywności, które wykonuje. Każdą z nich zaznacz innym kolorem, tak by wiedziało, że np. jeśli wskazówka przesunęła się na kolor fioletowy to należy zjeść podwieczorek. Nie odnoś się również do niego określając porę za jaka coś się stanie np.: za 10 minut się pobawimy, powiedz lepiej, że obejrzyjmy film od razu po zjedzeniu obiadu.

Czekamy w miejscu publicznym?

Czekanie w miejscu publicznym to dla każdego dziecka po prostu NUDA. Często oczekiwanie może być niebezpieczne, kiedy np. czekacie na autobus. W głowach przedszkolaków rodzą się różne nieprzewidywalne pomysł i często nie mamy możliwości zapobiegania ich realizacji. Co robić w takich sytuacjach? Grać w gry!
Pograjcie w słowa albo we wspólne cechy. W przedmiotach i rzeczach, które znajdują się wokół Was, znajdźcie wspólne kolory, bądź kształty. A może wymyślicie swoją własną autorską grę?
Ich dużą przewagą nad grami z urządzeń interaktywnych jest to, że zabawy te nie znają granic. Ograniczona może być tylko wyobraźnią Twoje pociechy, co więcej może bawić się w nią samodzielnie, nie potrzebuje ładowarek, zasilaczy nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Wszystkie z wyżej wymienionych gier można stosować, na co dzień, nie zapominaj jednak, że dziecko jest bardzo spostrzegawczym obserwatorem. Jeśli sama/sam denerwujesz się przy okazji codziennych błahostek, nie wymagaj od dziecka by zachowywało się inaczej.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *