Blog

Kłopoty z zasypianiem? Terapia kołderką

Kołdra pod, którą dziecko zasypia w nocy może mieć wartość terapeutyczną. Nie chodzi tylko o zdrowy i spokojny sen przedszkolaka. Specjalna kołdra obciążeniowa zapewni jeszcze więcej korzyści. Kto powinien z niej korzystać?
Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołderka obciążeniowa jest inaczej nazywana sensoryczną. Główną różnicą pomiędzy nią, a zwykłą dziecięcą kołdrą jest jej waga. Odpowiednio obciąża ciało, co wpływa na układ nerwowy osoby, która pod nią leży. Łagodne napięcie, które wytwarza się w ten sposób sprawia, że w ciele przedszkolaka wydziela się serotonina. To hormon odpowiadający za szczęście. Kołdra sensoryczna powinna być dostosowana do dziecka, które z niej korzysta tak, aby wywierała odpowiedni nacisk. Jej waga powinna stanowić około 10% masy ciała dziecka minus 1 kg. Taka waga kołderki sprawia, że jest ona bezpieczna dla malucha.

Kołdra obciążeniowa dla kogo?

Jest polecana dla dzieci, u których rozpoznaje się zaburzenia związane z:
• integracją sensoryczną,
• ADHD,
• spektrum autyzmu,
• snem,
Do stworzenia kołdry obciążeniowej przyczyniła się Temple Grandin, która jest osobą cierpiącą na autyzm, a jednocześnie jest profesorem wykładającym na Uniwersytecie w Colorado. Aktywnie promuje wiedzę, o zaburzeniu, które ją dotknęło. W dzieciństwie praktykowała ciasne zawijanie się w koce i kołdry oraz poduszki, ponieważ sprawiało jej to relaks. W czasach studenckich zbudowała specjalną maszynę do przytulania, który pomaga przezwyciężać ataki paniki.
Kołderka uspokaja nerwy, osoby nadpobudliwe będą czuły się spokojniejsze, wyciszone. Istnieje też możliwość oddziaływania kołderką obciążeniową na osoby zbytnio wyciszone lekko je pobudzając. Z pewnością jednak zapewnia poczucie bezpieczeństwa i odprężenia. Pomaga w spokojnym i zdrowym śnie oraz sprawia, że sen jest nieprzerwany. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ze kołder syntetycznych nie mogą używać dzieci, które nie ukończyły 3 lat oraz osoby mające problem z układem oddechowym lub układem krążenia. Wykonanie kołdry obciążeniowej powinien zlecić dziecku odpowiednio przygotowany terapeuta.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *