Blog

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Prawidłowy rozwój dziecka oceniany jest przez lekarza pierwszego kontaktu, rodziców, opiekunów w przedszkolu i szkole, a kiedy trzeba, także przez specjalistów, np. psychologa. Współpraca wszystkich tych osób ułatwi odpowiednie reagowanie w przypadku, gdy konieczne są jakieś działania, np. w związku z rozwojem mowy. Kiedy warto wybrać się z dzieckiem do logopedy?

 

Kim jest logopeda?

 

Logopeda kojarzy nam się przede wszystkim ze specjalistą od wad wymowy, ale w rzeczywistości jego działanie ma szerszy zakres. Specjalista pomaga namierzyć i usunąć bariery, związane z komunikacją językową, także w zakresie rozwoju emocjonalnego i społecznego u dziecka. W zależności od przyczyny problemu logopeda może współpracować także z innymi specjalistami.

 

Skąd biorą się zaburzenia mowy?

 

Zaburzenia, związane z komunikacją językową mogą mieć różne przyczyny. Zadaniem logopedy jest ich diagnoza i podjęcie odpowiednich działań w celu ich złagodzenia lub zwalczenia. Dobry logopeda powinien więc mieć odpowiednią wiedzę między innymi z dziedziny psychologii i pedagogiki. Specjalista pracuje także z dziećmi z różnymi zaburzeniami, takimi jak autyzm czy zespół Aspergera. Pomocy u logopedy szukają rodzice dzieci niedosłyszących, jąkających się oraz osoby z dysleksją.

 

Kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy?

 

Wskazaniem do wizyty u logopedy są z pewnością wady mowy u dziecka. Jeżeli zauważymy, że maluch wysławia się inaczej, niż jego rówieśnicy, warto jak najszybciej udać się do specjalisty w celu postawienia diagnozy. Do wizyty powinny skłonić takie symptomy jak:

  • zmiany anatomiczne w obrębie aparatu artykulacyjnego. np. nieprawidłowa budowa języka, wady zgryzu, podejrzenie upośledzenia słuchu;
  • wolniejszy rozwój psychomotoryczny i emocjonalny u dziecka;
  • wymowa dziecka znacznie odstaje od standardów wymowy grupy rówieśniczej.

Do logopedy można udać się także z noworodkiem. Lekarz oceni, czy maluch prawidłowo oddycha, ssie i połyka. Rozwój tych funkcji ma bowiem duże znaczenie dla prawidłowej wymowy dziecka w przyszłości.

 

Rodziców, którzy zastanawiają się nad wizytą z dzieckiem u logopedy, zachęcamy do zapisów na zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu. Możliwość uczestnictwa zawarta jest w cenie czesnego.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *