Blog

Przedszkolak i nowe rodzeństwo

przedszkole w Józefowie

Oczekiwanie na pojawienie się kolejnego dziecka to w każdej rodzinie niezwykle radosny okres, który jednocześnie wymaga przygotowania się do powstających i zupełnie odmiennych warunków domowych. Narodziny nowego członka rodziny to duże wyzwanie nie tylko dla jego rodziców, ale również dla starszego rodzeństwa. Właściwe przygotowanie przedszkolaka na pojawienie się rodzeństwa to bardzo ważny proces i od niego zależy jak będzie wyglądała relacja pomiędzy dziećmi zarówno w pierwszym okresie jak i później. To właśnie zachowanie rodziców warunkuje akceptację młodszej siostry lub brata. Opiekunowie często obawiają się, że maluch będzie zazdrosny o uwagę rodziców.

Zapowiedź o przyjściu na świat nowego dziecka to ekscytująca nowina dla wszystkich osób znajdujących się w niej, szczególnie dla obecnych już dzieci. Każde dziecko przyjmuje taką wiadomość inaczej. Dwuletni maluch zareaguję inaczej niż przedszkolak. Niemniej zawsze obok fascynacji danym zdarzeniem czy nowiną u dzieci pojawia się lęk i niepokój. Dzieci boją się, że nie będą w centrum uwagi, a nowa osoba zabierze im mamę i tatę, których przecież mieli na wyłączność. Maluch intuicyjnie wyczuwa, że opieka nad  nową siostrą lub bratem, będzie wymagała wiele uwagi skoro same przygotowania związane są z tyloma wyrzeczeniami i dużym zamieszaniem.

Przygotowania dziecka najlepiej zacząć w momencie kiedy przyszłej mamie zacznie zaokrąglać się brzuszek. Warto mówić otwarcie, czemu mama wygląda inaczej, że jest to spowodowane  obecnością mającego się pojawić dziecka. Zachęcanie przedszkolaka do bliskości z brzuszkiem – głaskanie, masowanie i przytulanie się do niego, odniesie jedynie pozytywne skutki. Rodzice starszych dzieci często  w ten sposób rozpoczynają budowę przyszłej więzi pomiędzy rodzeństwem. Oczekiwania na nowego członka rodziny urozmaicą również opowieści o tym jak rodzina wyczekiwała na przyjście na świat pierwszego potomka. W ten sposób maluszek będzie mógł poczuć się potrzebny i kochany. Dla przypomnienia tych chwil można wykorzystać zdjęcia przedstawiające pierwsze chwile maleństwa. Wspólne oglądanie fotografii zbliża również do siebie całą rodzinę i jest przyjemną formą spędzania czasu.

Ważne aby dziecko cały czas brało udział w przygotowaniach do nadejścia nowego okresu w życiu rodziny. Dzieci wyczuwają emocje towarzyszące rodzicom  dlatego, jeśli opiekunowie będą emanować radością i pozytywnym nastawieniem w stosunku do nowego potomka, dziecko również będzie oczekiwać z wytęsknieniem rodzeństwa.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *