Blog

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu to ciężki dzień dla każdego dziecka, zwłaszcza jeżeli nigdy nie przebywało ono w dużej grupie rówieśników przez wiele godzin bez opieki rodzica. Chcąc ułatwić to wydarzenie zarówno sobie, jak i maluchowi, warto odpowiedniego przygotować dziecko przed pierwszą wizytą w nowym miejscu. Jak to zrobić? 

Zabierz dziecko na dni otwarte

Wiele placówek przedszkolnych jeszcze latem, przed rozpoczęciem roku szkolnego, organizuje dni otwarte dla rodziców i ich dzieci. Są one organizowane po to, aby dziecko miało możliwość zapoznać się z przedszkolem, jeszcze zanim zacznie uczęszczać do niego systematycznie. Jest to bardzo dobra opcja przygotowania malucha na to, co go czeka w niedalekiej przyszłości. Rodzic będzie miał też możliwość określenia, czy dziecku spodobało się przedszkole, co może przygotować go na ewentualne zachowanie pociechy pierwszego dnia rozłąki.

Postaw na szczerą rozmowę

Częstym błędem rodziców jest trzymanie dziecka w niepewności, dotyczącej tego, jak będzie wyglądało chodzenie do przedszkola. Warto wiedzieć, że dziecko często nie zdaje sobie sprawy, iż będzie musiało pozostać w placówce z obcymi dziećmi i nieznaną opiekunką. Szczera rozmowa na ten temat i wyjaśnienie sprawy mogą pomóc w przygotowaniu dziecka psychicznie do rozłąki.

Nie przedłużaj rozstania

Pierwszy dzień w przedszkolu jest ciężki nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica, który wcześniej nie zostawiał swojej pociechy na tak długi czas. Warto jednak wziąć się w garść i nie przedłużać rozstania, a postawić na krótkie pożegnanie, mówiąc dokładnie dziecku kto i o której po nie przyjdzie. Często zdarza się, że dziecko, widząc odchodzącą mamę, zaczyna płakać, co powoduje rozterki w sercu rodzica. Jednak zbyt długie pożegnanie tylko odbije się gorzej na maluchu.

Zapewnij dziecku wszystko, czego potrzebuje w przedszkolu

Wygodne kapcie i swobodne ubranie zmniejszą dyskomfort u dziecka. Dobrym pomysłem jest też zabranie ukochanej zabawki malucha, kojarzącej się z bezpieczeństwem i miłością. Towarzystwo pluszaka zmniejszy samotność i sprawi, że oczekiwanie na powrót mamy nie będzie tak uciążliwe.

Jak przygotować dziecko do przedszkola – podsumowanie

Pierwszy dzień w przedszkolu z pewnością nie będzie łatwy, jednak można podjąć wszelkie środki, aby był jak najmniej nieprzyjemny dla matki i dziecka. Szczera rozmowa z dzieckiem, uczestnictwo w dniach otwartych oraz towarzystwo ukochanej zabawki to środki, mogące w pewnym stopniu przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu. Należy także uzbroić się w cierpliwość, czasem adaptacja malucha do nowych warunków może trochę potrwać i nie należy go za to karcić.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *