Blog

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu to spory stres zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Trudno jest przewidzieć, jak nasza pociecha zareaguje, gdy zostawimy ją na kilka godzin w  obcym towarzystwie. Chcąc uniknąć przykrych scen, warto dobrze dziecko przygotować do pójścia do przedszkola. Jak można to zrobić?

 

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

 

Maluch, który do tej pory obracał się jedynie w towarzystwie krewnych i bliskich znajomych, może doznać szoku, kiedy pozostawimy go wśród ludzi, których nie zna. Wprowadzając proces przygotowania, można to zrobić w kilku krokach.

 

Krok nr 1 – informacja

 

Dziecko 3-letnie rozumie już na tyle, że można mu przekazać informacje, dotyczące tego, że w przedszkolu pozostanie bez mamy i taty przez kilka godzin. Nie zawsze dziecko zrozumie, czym jest rozłąka, jednak szczera rozmowa z maluchem to najlepszy sposób na to, aby uniknąć dużego rozczarowania w pierwszy dzień.

 

Krok nr 2 – dni otwarte

 

Większość placówek przedszkolnych organizuje dni otwarte dla nowych członków. Pójście z dzieckiem na takie wydarzenie jest dobrym pomysłem. Podczas dni otwartych maluch ma okazję zobaczyć, jak przedszkole wygląda od wewnątrz. Co więcej, jest to dobra okazja na pierwsze spotkanie dziecka z opiekunkami oraz innymi członkami grupy.

 

Krok nr 3 – kompletowanie wyprawki

 

Kupując dla dziecka rzeczy do przedszkola, najlepiej robić to razem z maluchem. W miarę możliwości warto też wybierać rzeczy, odpowiadające jego upodobaniom. W towarzystwie zabawek i akcesoriów, które sam sobie wybierze, łatwiej mu będzie się odnaleźć w obcym otoczeniu.

 

Krok nr 4 – nauka dobrych nawyków

 

Nie wszystkie dzieci w przedszkolu są w pełni samodzielne. Jednak dobrze jest, jeżeli rodzic stara się, aby jego dziecko potrafiło jak najwięcej zrobić bez pomocy. Nie każdy 3-latek czuje się komfortowo, kiedy próbuje go karmić obca pani. Dziecko, które umie samo jeść, samo podciągnąć się po skorzystaniu z toalety i potrafi sygnalizować swoje potrzeby, łatwiej poradzi sobie w nowym miejscu.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *