Blog

Gotowość przedszkolna

przedszkole w Józefowie

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy zastawia się czy jego dziecko jest gotowe na rozpoczęcie swojej pierwszej przygody edukacyjnej. Decyzja o posłaniu malucha do przedszkola na pewno odciąży Was czasowo, czy jednak trzylatek jest gotowy na pierwsze kroki w nowym środowisku?

Nie odpowiemy jednoznacznie na to pytanie. Pomożemy Ci jednak zwrócić uwagę na pewne zachowania Twojego dziecka, które mogą świadczyć o gotowości przedszkolnej. Przyjrzyj się uważnie swojemu dziecku i pamiętaj, że jeśli zbyt wcześnie poślesz dziecko do przedszkola, może to kosztować Was obydwoje wiele przykrych emocji.

Dzieci rozwijają się indywidualnie

Każde dziecko rozwija się w swoim nieprzymuszonym przez nikogo tempie. Nie ma jednego określonego schematu, w którym momencie życia należy je posłać do przedszkola. Nie istnieją reguły mówiące o tym, kiedy dziecko powinno rozpocząć edukację. Błędne jest myślenie, że dzieci posiadające starsze rodzeństwo szybciej dojrzewają. Z pewnością przed posłaniem dziecka do przedszkola trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty: zaradność dziecka i jego poziom przystosowania do życia społecznego.  Rozwój społeczny jest wielowymiarowy i ściśle powiązany z rozwojem poznawczym. Wyższy poziom kompetencji w tym zakresie przekłada się na większą ciekawość otaczającego świata.

Mama w domu, dziecko w przedszkolu – gotowość emocjonalna

Dziecko, które gotowe jest rozpocząć funkcjonowanie w przedszkolu jest również gotowe rozstać się z mamą. Jest w stanie zaakceptować nieobecność najbliższych i rozstać się z nimi na choćby parę godzin . Bardzo łatwo zaobserwować taką zdolność, kiedy dziecko przebywa z opiekunem, jednak nie skupia się na jego obecności, a zajmuję się sobą. Dzieci, które z naturalnej potrzeby nawiązują kontakty z innymi dziećmi, są lepiej przygotowane do przedszkolnego życia.

Samodzielność

Najważniejszy i podstawowy aspekt gotowości do przedszkolnego życia. Jeśli dziecko nauczyło się sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne, potrafi komunikować się i wyrażać swoje uczucia i zachcianki, to możesz spać spokojnie. Jest gotowe na rozłąkę z domem rodzinnym. Nie przejmuj się jeśli nie opanowało pewnych czynności do perfekcji. To, że coś nie wychodzi mu idealnie nie stanowi problemu. Najważniejsze, że zaczyna być samodzielne co z pewnością przekłada się na jego pewność siebie wśród rówieśników. Dzięki temu również lepiej poradzi sobie w przedszkolu.

Gotowość przedszkolna malucha zależy w dużym stopniu od wychowania i postaw, które prezentują rodzice. Jeśli opiekunowie wyręczają przyszłego przedszkolaka we wszystkich czynnościach, to naturalne jest, że będzie miał on problem z adaptacją w innym, obcym mu środowisku.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *