Blog

Gdy dziecko idzie do szkoły

Czas, w którym Państwa dziecko pójdzie do szkoły zbliża się nieuchronnie.  Z tym wydarzeniem zmaga się każdy rodzic zadając sobie pytanie – czy moje dziecko jest już gotowe na tak duży krok w samodzielność?  Troskliwi rodzice chcą przewidzieć trudności i zabezpieczyć przed nimi dziecko jak i siebie. Nie zawsze jednak da się wszystko przewidzieć. W jaki sposób przygotować maluszka do pójścia do szkoły?

Pojęciem dojrzałości szkolnej określamy gotowość dziecka do podjęcia obowiązków, jakie stawia ta placówka oświatowa. Dojrzałość obejmuje rozwój psychiczny, fizyczny, umysłowy i emocjonalny jak i również poziom opanowania umiejętności i wiadomości przygotowujące dziecko do nauki pisania, czytania i liczenia. Wiele czynników określa czy dziecko faktycznie jest gotowe do pójścia do szkoły. Przyszły pierwszoklasista powinien przede wszystkim nawiązywać kontakty w dużej grupie, umieć rozwiązywać konflikty, skupić uwagę na zadaniu oraz współpracować z innymi dziećmi. Powinien również potrafić panować nad swoimi emocjami. By przedszkolaki z łatwością przekroczyły próg szkolny warto ich do tego odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim nie wolno straszyć dziecka szkołą, czy też nauczycielami. To w żaden sposób maluchowi nie pomoże. Powinniśmy wzbudzać w dziecku radość, że idzie do szkoły, pozwolić na aktywne przygotowywanie (zakup książek i przyborów szkolnych, przygotowanie pokoju do nauki, zakup biurka itd.) Warto również zadbać o odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju jak i dobrą, spokojną atmosferę w domu.  Powinniśmy utrzymywać kontakt emocjonalny z dzieckiem, wdrażać powoli dziecko do samodzielności jak i odpowiedzialności. Trzeba interesować się pobytem dziecka w szkole, zapewnić mu kontakt z rówieśnikami.

Warto zauważyć, że istotna jest nie tylko samodzielność w znaczeniu samoobsługi, ale również wdrażanie dziecka do samodzielnej nauki nowych zadań.  Jeżeli rodzice zbyt często wyręczają dzieci to te w trudnych sytuacjach stają się one bezradne. Wyręczane przez rodziców przedszkolaki ciągle o czymś zapominaj bądź gubią rzeczy swoje.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice powinni zadbać o zorganizowanie w pokoju przedszkolaka miejsca do nauki.  Dobrze, jeżeli będzie on mógł podejmować decyzje samodzielnie. Przedszkolak jest w stanie oczywiście z pomocą opiekunów wybrać nowe meble, lampkę czy inne dodatki do pokoju.  Zakupy przyborów również powinny odbywać się razem, w końcu przyszły uczeń będzie z nich korzystał.

Mimo nawet najlepszy i najbardziej starannych przygotowań ostatnie chwile wakacji mogą być trudne. Przedszkolaki obawiają się, o nowe znajomości i organizację nauki. Jeżeli istnieje możliwość warto dowiedzieć się czy któreś dziecko z grupy przedszkolnej również będzie uczęszczało do tej samej klasy.  Przyjaciel borykający się z podobną sytuacją jest w takim momencie bardzo ważny.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *