Blog

Edukacja matematyczna u przedszkolaka

Matematyka kojarzy nam się głównie z zajęciami szkolnymi, jednak edukacja matematyczna zaczyna się już w przedszkolu. Zapoznanie maluchów z cyframi i liczbami oraz podstawy najprostszych rachunków matematycznych są częścią rozwijania funkcji poznawczych. Dlaczego edukacja matematyczna jest ważna już na etapie przedszkola?

 

Dlaczego warto postawić na edukację matematyczną w przedszkolu?

 

Matematyka nazywana jest królową nauk. Wiele zjawisk można wytłumaczyć za pomocą rachunków matematycznych. Do najważniejszych działań matematycznych zaliczamy oczywiście dodawanie, odejmowanie czy tabliczkę mnożenia. Umiejętność tworzenia najprostszych rachunków jest bardzo przydatna w codziennym życiu, dlatego warto ją rozwijać już  najmłodszych.

 

Matematyka porządkuje życie przedszkolaka. Pomoże mu zrozumieć zasady wielu zabaw, analizować i wyciągać wnioski, dotyczące prawdopodobieństwa niektórych wydarzeń. Maluch, który zna figury geometryczne i potrafi policzyć klocki w zestawie, będzie bardziej zorganizowany i z pewnością poczuje się pewniej podczas zabawy.

 

Jakie są cele edukacji matematycznej w przedszkolu?

 

Zajęcia matematyczne w naszym przedszkolu mają na celu:

  • wykształcić w dzieciach umiejętności, które pozwolą im lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość;
  • przygotować dziecko do nauki matematyki w szkole.

 

Poza oczywistymi celami ogólnymi, zajęcia matematyczne w przedszkolu niosą ze sobą także inne korzyści. Zapoznanie malucha z regułami matematyki, wpływa między innymi na:

  • lepszą orientację w przestrzeni;
  • dostrzeganie regularności w bryłach przestrzennych;
  • naukę liczenia, która może okazać się pomocna w niektórych grach edukacyjnych, np. liczenie klocków, elementów układanki itp.;
  • szybsze zapoznanie się z cyframi i liczbami, a także symbolami matematycznymi;
  • naukę dokonywania i określania pomiarów, odległości;
  • łatwiejszą orientację w czasie;
  • poznanie wartości pieniądza i nominałów monet oraz banknotów.

 

Edukacja matematyczna w przedszkolu nie polega oczywiście na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań. Nauczycielka skupia się bardziej na nauce poprzez zabawę oraz zapoznaniu dzieci z terminami i symbolami matematycznymi, które mogą im pomóc w codziennym funkcjonowaniu.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *