Blog

Czy dziecko potrzebuję przedszkola?

przedszkole w Józefowie

Przekroczenie progu przedszkola to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Niektóre maluchy radzą sobie z nim wyśmienicie, inne potrzebują czasu, by zaakceptować zmiany. Jednak przedszkole jest potrzebne, by dalej się rozwijać. Kontakt z innymi ludźmi przyczynia się do rozwoju społecznego jednostki oraz nabywania umiejętności funkcjonowania w grupie co jest bardzo ważne.

Świat jest różnorodny

Dzięki wychowaniu przedszkolnemu dziecko zaczyna rozumieć  dlaczego budyń babci smakuje inaczej niż w przedszkolu, a mama częściej robi kisiel. Podstawą do dostrzeżenia tych zmian musi być możliwość zobaczenia innych środowisk. Dziecko dosyć szybko się uczy, potrzebuje jednak czasu i wielu tłumaczeń , by zrozumieć dlaczego każde miejsce rządzi się swoimi prawami. Przedszkole jest placówką, która pomoże mu to zrozumieć.

Człowiek jest istotą społeczną

Jednym z zadań przedszkola jest nauka budowania relacji interpersonalnych. To od więzi z otoczeniem zależy poziom zadowolenia, samoakceptacja i efekt dalszego rozwoju. Przebywając w domu przedszkolak doskonale zna osoby, które z nim mieszkają – sprawa wygląda odmiennie w przedszkolu. Tu  co jakiś czas pojawiają się tu nowi rówieśnicy bądź nowi opiekunowie. Proces poznawania nowych osób wciąż trwa i jest dla dziecka bardzo korzystny.

Podstawa to samodzielność

Dom to miejsce ciepłe, bezpieczne, w którym wszyscy sobie pomagają. Rodzice często wyręczają dzieci i dopiero kiedy maluch idzie do przedszkola poznaje czym tak naprawdę jest samodzielność. W przedszkolu dziecko rozwija swoje zdolności manualne potrzebne do codziennego życia jak np. wiązanie butów. Samodzielność to potrzeba rozwojowa każdego człowieka, nie można o niej zapominać.

 

Dziecko powinno chodzić do przedszkola przede wszystkim po to ,aby rozwijać umiejętności pracy i życia w społeczeństwie. Dodatkowo zabawa i nauka w przedszkolu dają mu możliwość nabywania nowych umiejętności, których nie nauczy się w domu.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *