Blog

Gdy dziecko gwałtownie się złości…

przedszkole w Józefowie

Czy Twoje dziecko gwałtownie się złości? Żadna metoda nie jest skuteczna? Poznaj wychowawcze tricki naszych pedagogów.

Złość pomimo wszelkich stereotypów to dobre uczucie, sugerujące wprost, że nasza strefa komfortu została naruszona przez coś lub przez kogoś. Zjawisko to dotyczy również dzieci. Złość oznacza, że maluch odczuwa frustrację. Powodem może być niespełnienie jego oczekiwań. To rolą rodziców i opiekunów jest nauczenie dziecka w jaki sposób powinno zachowywać się w takich momentach. Sposób, w jaki maluch wyraża swoje emocje  musi być bezpieczny i akceptowalny dla niego i otoczenia. Dorosły człowiek podczas całego swojego życia zdobywa doświadczenie i wie jak radzić sobie ze złością. Dziecko dopiero się tego uczy.

Dziecko gwałtownie się złości? Nie krzycz! Pomóż przedszkolakowi!

  1. Akceptuj wszystkie uczucia dziecka- nigdy nie zwracaj się do niego w sposób, który sugerowałby mu w jaki sposób powinno odbierać daną sytuację. Każdy człowiek jest inny i ma pełne prawo do wyrażania swoich uczuć. Słowa „ nie ma się czym przejmować” mogą  sprawić,  że dziecko  poczuje się lekceważone.
  2. Pomóż mu nazywać uczucia – kiedy zwracasz się do dziecka bezpośrednio nazywając uczucia i emocje, które Wam towarzyszą np. „wiem, że Ci smutno” – maluch uczy się charakteryzować i określać konkretny stan. Dzięki temu będzie mógł zapanować nad swoimi uczuciami.
  3. Odwróć uwagę – nikt nie lubi myśleć, o sprawach nieprzyjemnych. Lepiej skupić się na ulubionych zajęciach. Dlatego kiedy przedszkolak skoncentrował się na negatywnych uczuciach warto odwrócić jego uwagę i skierować  na np. ulubioną zabawę.
  4. Zawsze dawaj dobry przykład. Nawet gdy jesteśmy zmęczeni i pełni negatywnych emocji starajmy się w obecności dziecka ukryć swój stan. Nie pozwalajmy by złe emocje przełożyły się na relację z dzieckiem.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *