Blog

Czemu dziecko nie chce nosić czapki?

Kiedy na dworze robi się chłodniej, trzeba wyciągnąć zimową garderobę. I choć dzieci chętnie godzą się na zakładanie zimowej kurtki czy butów, trudniej jest je przekonać do założenia nakrycia głowy. Dlaczego dziecko nie chce nosić czapki i jak je do tego nakłonić?

 

Dziecko nie chce nosić czapki – jaki jest tego powód?

 

W niektórych przypadkach nie istnieje żaden konkretny powód niechęci dziecka do noszenia czapki. W większości przypadków będzie to po prostu przejaw dziecięcego buntu, czyli tzw. bo tak! Oczywiście przyczyny mogą być różne. Rodzice w pierwszej kolejności powinni wziąć pod uwagę, czy czapka nie jest zbyt ciasna i nie uciska w głowę. Czasem problemem może być materiał, zwłaszcza w przypadku czapek z wełny, która bywa ostra i gryząca, a więc może powodować dyskomfort. Niektóre dzieci zwracają też uwagę na wygląd czapki i jeżeli rodzic nie trafi w ich upodobania, będzie musiał zmierzyć się z niezadowoleniem.

 

Kolejnym powodem, przez który dzieci nie chcą nosić czapek, może być niedostosowanie ubioru do warunków pogodowych. Jeżeli dziecku jest w czapce zbyt ciepło, może po prostu zdejmować nakrycie głowy w celu schłodzenia się.

 

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki?

 

Nie każde dziecko lubi nosić czapkę, jednak każdy rodzic wie, że przy złej pogodzie zapewnienie komfortu termicznego głowy jest bardzo ważne. Rodzice, którzy chcą przekonać dziecko do noszenia czapki, mogą kierować się poniższymi wskazówkami:

  • niech przykład idzie z góry – dzieci lubią naśladować rodziców; jeżeli maluch zobaczy, że mama i tata noszą czapkę, sam też chętniej nałoży nakrycie głowy;
  • edukacyjna rozmowa – warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego noszenie czapki, kiedy jest zimno, jest takie ważne i wyjaśnić, że czapka może uchronić przed przeziębieniem;
  • pozwól dziecku wybrać czapkę – kupując czapkę dla malucha, warto kierować się opinią dziecka, które z pewnością chętniej założy ciuszek, który spodoba mu się wizualnie.

 

Przekonanie dziecka do noszenia czapki nie powinno być trudne, jeżeli odpowiednio się za to zabierzemy.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *